guitaro.logo
کاپو و کاربردهای آن در آکوردگیری گیتار

کاپو و کاربردهای آن در نواختن گیتار

سجیلا یا کاپو وسیله ایی است که در عرض سیم های گیتار بسته می شود تا صدای آن را زیرتر کند. نحوه عملکرد آن شبیه به یک تیغه سر دسته متحرک است که سیم ها را دقیقا در پشت یکی از فرت ها محکم به دسته گیتار فشار می دهد. درک نحوه استفاده از کاپو مهارت مهمی برای یک گیتاریست است. Capos صدای گیتار را بهتر و  یادگیری آن را برای مبتدیان آسان تر می کند و به کار نوازندگان پیشرفته و حرفه ایی  عمق و تنوع بیشتری می بخشد. آنها واقعاً ابزاری برای همه فصول هستند. درک نحوه استفاده از کاپو نواختن گیتار شما را غنی می کند، بنابراین بیایید نحوه استفاده از کاپو را با جزئیات بیشتری بررسی کنیم. در واقع کاپو ابزاری مفید است که گیتاریست ها برای تغییر صدای ساز خود از آن استفاده می کنند. capo (تلفظ “کیپ اوه”) گیره کوچکی است که می توانید آن را به گردن گیتار وصل کنید.

کپو ​​چه می کند؟

تمام رشته های گیتار را در حالت خاص نگه می دارد. قسمت هایی از کاپو که سیم ها را در برابر تخته فرت فشار می دهد از لاستیک ساخته شده است، بنابراین به چوب گیتار شما آسیب نمی رساند. بگذارید بگوییم شما کاپو را در دو گره وصل می کنید. همه رشته ها را در دو مجرا فشار داده و آنها را به سمت پایین فشار می دهد. بنابراین انگار در فرت دو با انگشت خود بازی می کنید، اما روی هر شش سیم به طور همزمان. اگر بخواهید انگشت اشاره خود را روی هر شش رشته در دو فرت قرار دهید و آنقدر محکم فشار دهید تا تمام نتهای فرت دو به وضوح روی هر رشته صدا درآید به آن روش “barre” می گویند. تکنیک barre همیشه توسط گیتاریست ها استفاده می شود. اما اگر تازه کار را شروع کرده اید و مبتدی هستید، ممکن است هنوز آن را امتحان نکرده باشید و وقتی این کار را انجام می دهید تسلط بر آن چند هفته طول می کشد.

 

کاپو ​​چگونه کار می کند؟

کاپو ​​در اصل گیره ای است که می توانید آن را در هر نقطه از تخته فرت اعمال کنید. گیره را باز می کنید و آن را به هرجایی که می خواهید وصل کنید. سپس آن را می بندید و کاپو تمام رشته ها را به پایین فشار می دهد. بنابراین به عنوان مثال اگر یک کاپو بر روی فرت 2 قرار دهید و آکورد C بنوازید ، صدایی که از گیتار شما بیرون می آید D است. شکل آکورد C را در دست خواهید داشت اما چون کاپو کلید گیتار را بلند کرده است آکورد واقعی که به نظر می رسد D خواهد بود. این مفهوم برای درک نحوه استفاده از کاپو حیاتی است.

 

چه کسی باید از کپو استفاده کند؟

برای مبتدیان استفاده از capo به این معنی است که شما می توانید آهنگ های بیشتری را با دانش محدود آکورد پخش کنید و یادگیری آن “آکورد های سخت” را که ممکن است در مورد آنها شنیده اید به تأخیر بیندازید. اما capos فقط برای مبتدیان نیست. بسیاری از ترانه سراها از کاپو استفاده می کنند. با حرکت کاپو آنها می توانند به راحتی آهنگی را در کلیدهای مختلف بخوانند تا زمانی که آهنگی را پیدا کنند که برای صدای آنها مناسب است. در واقع، نوازندگان گیتار فلامنکو به دو دلیل معمولاً از کاپو در چند فرت اول استفاده می کنند. یکی برای پخش آهنگ در کلیدهای سنتی و دیگری به دلیل تمایل کاپو برای فشار دادن سیمها به گردن برای ایجاد آکورد و اجرای سریع ملودیک آسان تر. اگر گیتار شما یک مدل مبتدی است که نواختن آن کمی دشوارتر است این را امتحان کنید.

 

10
 

 

برای یادگیری نحوه استفاده از capo باید 3 عملکرد اصلی آن را درک کنید:

الف) برای سهولت در پخش آهنگ ها. این دلیل اصلی استفاده گیتاریست های مبتدی از کاپو است. 

ب) برای پخش صدای آکورد جایگزین.

گاهی اوقات ما به سادگی می خواهیم همه چیز متفاوت به نظر برسد، تا به آهنگ کمی بافت یا شخصیت بیشتری ببخشد. یادگیری نحوه استفاده از capo به این معنی است که می توانید تنظیمات جایگزین و صداهای آکورد را جستجو کنید. این می تواند شگفت انگیز به نظر برسد. کاپو صدای آکورد را تغییر می دهد و احساس تازه تری به آن می بخشد.

ج) برای تغییر سریع کلید آهنگ این می تواند فوق العاده مفید باشد. اگر می خواهید آهنگی را بخوانید سعی کنید آن را با کلید دیگری پخش کنید.

 

صرف نظر از اینکه چرا در صورت نیاز به تغییر کلید آهنگ دو گزینه پیش رو دارید:

-می توانید وقت بگذارید و تمام معادل های مختلف آکورد را در کلید پایین مشخص کنید (این “انتقال” نامیده می شود) و سپس آن اشکال مختلف آکورد را بازی کنید.

-از کاپو استفاده کنید و به سادگی همان اشکال آکورد را بازی کنید.

 

نحوه قرار دادن کاپو

من اغلب می بینم که گیتاریست های مبتدی به نادرست کاپو می بندند. رایج ترین اشتباهی که مردم می بینند این است که هنگام آزاد کردن دسته capo مراقبت کافی ندارند. این بدان معنی است که کاپو به روشی نامتعادل به گیتار متصل می شود. این می تواند صدای گیتار را بسیار بد کند زیرا کشش capo سیم ها را خم می کند. فقط آنها را کمی خم می کند (به سختی قابل مشاهده است) اما شما فقط به سیم ها نیاز دارید تا مقدار کمی خم شود تا صدای گیتار خارج از لحن باشد. مهمترین قسمت یادگیری نحوه استفاده از کپو اطمینان از تناسب نرم و یکنواخت آن است.

 

چرا ممکن است به کاپو نیاز داشته باشید:

-صدای کلی گیتار را تغییر می دهد.

-هرچه از گردن بالاتر بروید، گیتار “سبک تر” به نظر می رسد.

-با حرکت کاپو به بالای گردن می توانید کلیدها را فوراً تغییر دهید.

– برای تنظیم آهنگ متناسب با دامنه صوتی شما (یا شخص دیگر) عالی است.

capo راهی مطمئن برای جابجایی آسان و سریع کلیدها در اختیارتان قرار می دهد و به شما امکان می دهد آهنگ هایی را که  غیر ممکن است را بنوازید.

اگر قصد آکورد زدن زیاد را دارید کاپو را به شدت توصیه می کنم … و اگر به طور عمده گیتار الکتریک و ریف می نوازید گاهی اوقات به آن احتیاج خواهید داشت.

 

نکاتی برای استفاده از کاپو:

آن را تا جایی که ممکن است نزدیک گوزن بگذارید (همان جایی که انگشت خود را قرار می دهید)

اگر capo شما تنش قابل تنظیم دارد، مطمئن شوید که کافی است … بیش از حد گیتار شما را از حالت هماهنگی خارج می کند.

– capos قطعاً کمی سیم ها را خم می کند، بنابراین مطمئن شوید که گیتار خود را دوباره تنظیم می کنید.

0001
 

 

 

 7 دلیل بسیار خوب که نشان می دهد باید صاحب کپو شوید

  1- استفاده از کاپو به شما امکان می دهد آهنگ های بیشتری را با آکورد کمتری پخش کنید

یکی از بزرگترین نکات مثبت برای بسیاری از گیتاریست ها به ویژه افراد مبتدی این واقعیت است که استفاده از کاپو به شما امکان می دهد آهنگ های بیشتری را با آکورد کمتری پخش کنید. اگر می توانید فقط 5 آکورد یاد بگیرید می توانید بین آنها رفت و برگشت کنید. می توانید هنگام استفاده از کاپو هزاران آهنگ پخش کنید. آکوردهای ساده G، D، C، Em، Am راه های جدیدی را برای نواختن گیتار شما باز می کند که شاید هنوز کشف نشده باشد. اگر می خواستید آن آهنگ ها را به صورت ساده و با صدای آکوستیک یاد بگیرید و از کاپو استفاده نمی کردید، باید آکوردهای خیلی بیشتر از G ، D ، C ، Em ، Am را بیاموزید. در واقع، شما نیاز به استفاده از انواع وترهای بره ای و شکل های مختلف وتر دارید.

 

2- استفاده از کاپو به شما امکان می دهد مواردی را بازی کنید که اگر از کاپو استفاده نمی کردید اجرای آنها غیر ممکن بود

اگر تا به حال با جزئیات به اسمیت ها گوش داده باشید ، می دانید که جانی مار عاشق پخش صداهای بسیار جالب وتر است. پخش این صدای آکورد اغلب بدون استفاده از کپو امکان پذیر نیست. برخی از افراد به اشتباه فکر می کنند که کاپو وسیله تقلب است. من دوست دارم آنها این حرف را به آقای جانی مار بزنند. او احتمالاً گیتار خود را به سر آنها می کوبد. به هر حال اگر می خواهید بیاموزید که چگونه می توان از capo به عنوان ابزاری خلاقانه برای ایجاد آهنگ استفاده کرد The Smiths و آهنگ هایی مانند “Big Mouth Strikes Again” را بررسی کنید. بدون استفاده از کاپو آن آهنگ و بسیاری دیگر از آهنگ های The Smiths قابل اجرا نیستند.

 

3- استفاده از کاپو به ترانه سرایی و آهنگسازی کمک می کند

 بسیاری از نوازندگان دوست دارند یاد بگیرند که چگونه آهنگ بنویسند یا حتی فقط یک آهنگ عالی بنویسند و آن را ضبط کنند. من اعتقاد زیادی دارم که هر موزیسین باید حداقل یک آهنگ را در طول زندگی خود بنویسد و ضبط کند و در حالت ایده آل حداقل هر سال یک آهنگ بنویسد و ضبط کند. انجام چنین کاری شگفت انگیز است. اما اکثر نوازندگان هیچ ایده ایی برای شروع ندارند. تکنیک های مختلفی وجود دارد که می توانید برای نوشتن یک آهنگ استفاده کنید. اما یکی از مواردی که من دوست دارم در کنار دانشجویان استفاده کنم این است که شما آهنگی را که از قبل می دانید به گونه ایی تنظیم کنید که با اصل قابل تشخیص نباشد  و صدایی منحصر به فرد  داشته باشد. یکی از راه های انجام این کار استفاده از کاپو است.

 

4- استفاده از کاپو نواختن آکورد را آسان می کند

استفاده از کاپو تقریباً همیشه احساس راحتی آکورد را ایجاد می کند که به شما امکان می دهد آهنگ های بیشتری بنوازید و لذت بیشتری ببرید و شما را به تمرین بیشتر ترغیب می کند. همه اینها شما را به بازیکن بهتری تبدیل می کند. الآن امتحانش کنید. وتر C را بدون کاپو بنوازید. حالا آکورد C را با کاپو روی fret 4 بازی کنید. احساس راحتی بیشتری دارید؟ البته برخی از افراد غر می زنند و می گویند: “چرا شما باید یادگیری گیتار را آسان تر کنید؟ بهتر است آن را به روش سخت یاد بگیرید. مانند یک مرد واقعی “. من قبلاً در مورد این احمقان گمراه صحبت کردم که دوست دارند یادگیری گیتار را از آنچه لازم است سخت تر کنند. همچنین از آنجا که آکورد احساس راحتی در نواختن می کند تغییر آنها اغلب راحت تر است. گره ها کمی به هم نزدیکترند که نواختن آکورد را آسان می کند و انگشتان شما مجبور نیستند تا آنجا حرکت کنند.

 

5- استفاده از کاپو باعث می شود انگشتان شما کمتر احساس درد کنند

یکی از مزایای نواختن چیزهایی که از گردن گیتار بالاتر است این است که برای اکثر گیتاریست ها انگشتان کمی راحت تر احساس می شود. میزان فشار مورد نیاز برای یک نت در گوزن ششم به عنوان مثال فرت معمولاً به طور محسوسی کمتر است. استفاده از کاپو در هر نقطه بالاتر معمولاً به این معنی است که دانش آموز دیگر نیازی به فشار دادن نخواهد داشت و چون هنگام نواختن آکورد مجبور نیستند انگشتان خود را زیاد بکشند با آرامش بیشتری کار خواهید کرد. استفاده از کمترین فشار مورد نیاز برای خستگی پاک کردن نت، به شما این امکان را می دهد که مدت زمان بیشتری و با درد کمتری بازی کنید. این نکته را بخاطر بسپارید به خصوص اگر بعد از یک جلسه تمرین انگشتان شما درد می کند.

 

6- استفاده از کپو لحن متفاوتی ایجاد می کند

هر دو آکوردی که به تازگی بازی کرده اید در واقع آکورد G Major هستند. اگر از خود می پرسید چرا ، پس شاید لازم باشد برخی از تئوری های موسیقی را که در هنگام استفاده از کپو اتفاق می افتد درک کنید. اصولاً نواختن کاپو همه چیز را تغییر می دهد. شکل آکوردی که شما بازی می کنید وقتی کاپو درگیر شود وتر دیگری می شود. تئوری پشت همه اینها لحنی است که هر دوی این روشهای مختلف بازی G major به شما می دهند. هر دو را دوباره بازی کنید و واقعاً گوش کنید. صدای آنها شبیه به هم است اما یکی عمیق تر است و دیگری نازک تر و پر جنب و جوش تر.

 

7- استفاده از کاپو به دست چپ شما استراحت می دهد

اگر جلسات طولانی را بازی می کنید و می خواهید به دست چپ خود استراحت دهید، شروع به استفاده از کپو کنید. برای سخت تر کردن کارها نمره اضافی نمی گیرید.

 

کدام نوع کاپو بهترین است؟

هر سبکی را که ترجیح می دهید باید مطمئن شوید که کاپو مناسب گیتار خود را سفارش دهید. اگر کاپو اشتباهی را سفارش دهید، رشته ها را به درستی فشرده نمی کند. یک کپوی گیتار “رشته ای استیل” دارای انحنای جزئی به قسمتی است که در امتداد تخته فرت قرار دارد. زیرا تخته فرت روی گیتار زهی استیل کمی محدب است. کاپوی گیتار “رشته نایلونی” گسترده تر و بسیار تخت است. بسیاری از گیتاریست های مبتدی اغلب از مربیان خود می پرسند “capo چیست؟” اکنون که دانستید capo چیست و چگونه از آن استفاده کنید در صدد پخش آهنگهای بیشتر از آنچه فکر می کردید خواهید بود! همچنین می توانید همزمان راحت تر بازی کنید و آواز بخوانید. اگرچه کاپو می تواند ابزاری بسیار مفید باشد سعی کنید زیاد به آن اعتماد نکنید. هنوز هم بسیار مهم است که دانش خود را در مورد آکوردهای مختلف گیتار گسترش دهید.

guitaro.logo_

گیتارو

گیتارو مرکز تخصصی خرید انواع گیتار با ارزانترین قیمت در ایران و ارسال فوری به سراسر کشور همراه با مشاوره و راهنمای خرید جهت انتخاب بهترین گیتار

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.