جستجو
Close this search box.
guitaro.logo
رایج ترین اشتباهات هنگام خرید گیتار

اشتباهات رایج هنگام خرید گیتار

درک نحوه انتخاب نوع مناسب گیتار که برای سبک یادگیری و نیازهای نوازندگی شما مناسب باشد و می تواند روند خرید گیتار را بسیار آسان کند. خرید گیتار آن هم برای اولین بار یکی از هیجان انگیزترین و سخت ترین کارهایی است که می توانید انجام دهید. دنیایی از گیتار با انواع صداها که برای سبک های مختلف موسیقی کاربرد دارند پیش روی شما قرار دارند.

شناخت شما از علائق تان می تواند بسیار کمک کننده باشد و شناخت انواع گیتار و تفاوت هایشان نیز بسیار مهم است. انتخاب یک گیتار عالی یک تصمیم بزرگ است.چه شما یک گیتاریست تازه کار باشید که اولین گیتار مبتدی خود را خریداری می کنید و چه یک گیتاریست حرفه ایی که گیتار دیگری را به کلکسیون گیتارهای خود اضافه می کند.

ما در اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم بهترین گیتار را متناسب با سبک موسیقی و علائق خود بخرید. این مقاله با ارائه اشتباهات رایجی که در خرید گیتار انجام می شود و آگاهی از آنها می تواند راهنمای خوبی در خرید گیتار برای شما باشد. در ادامه با گیتارو همراه باشید.

 

اشتباهات رایج هنگام خرید گیتار

 

اشتباه شماره 1: دریافت صدای اشتباه. کلاسیک، صوتی یا الکتریکی؟

هنگام خرید گیتار 3 انتخاب اصلی صدا دارید:

-رشته نایلون کلاسیک

-رشته فولادی صوتی

-برقی

بسیاری از مردم بر این باورند که بهترین انتخاب این است که با گیتار آکوستیک و یا الکتریک شروع کنند. با این حال، فکر می کنم اولین گیتار شما باید متناسب با سبک موسیقی باشد که از شنیدن آن لذت می برید.

اگر AC / DC ، Green Day یا Foo Fighters را می پسندید برای به دست آوردن صدای دلخواه خود واقعاً به یک گیتار الکتریک احتیاج دارید.

اگر جک جانسون، بن هارپر یا تیلور سویفت را دوست دارید یک گیتار آکوستیک می تواند گزینه خوبی باشد. گیتارهای زهی نایلون برای موسیقی فلامنکو، موسیقی کلاسیک و بسیاری از موسیقی های سنتی عالی به نظر می رسند.

برای کودک زیر 12 سال ما معمولاً رشته نایلون را توصیه می کنیم زیرا فشار دادن رشته ها به پایین برای آنها راحت تر است. البته بعضی از کودکان دستان بزرگتری نسبت به دیگر بچه ها دارند.

 

اشتباه شماره 2: گرفتن اندازه اشتباه

خرید گیتاری در اندازه نامتناسب یکی از اشتباهات رایج هنگام خرید گیتار است. این چیزی است که بسیاری از مردم در مورد ان اشتباه می کنند. گیتارهای الکتریکی بسیار کوچکتر از گیتارهای صوتی رشته ای استیل و گیتارهای کلاسیک رشته ای نایلون هستند.

در اصل بیشتر مردم می توانند از آنها استفاده کنند، اما لازم است وزن اضافی را در نظر بگیرید. یک گیتار الکتریک می تواند 5-6 کیلوگرم وزن داشته باشد که تحمل آن برای کودکان دشوار است.

هر کودکی متفاوت از کودک دیگر است و برخی از کودکان ممکن است در سنین پایین توانایی این کار را داشته باشند. بنابراین اگر کودک خود را کاملاً قوی می دانید می توانید سراغ گیتاربرقی بروید.

ما طیف گسترده ای از اندازه ها را در محدوده سطح ورودی خود داریم. اندازه صحیح با توجه به قد، سن و در بعضی موارد جنسیت به طور دقیق تعیین می شود.

 

گیتار الکتریک:

-اندازه کوچکتر از آکوستیک یا کلاسیک است.

-برای موسیقی راک، متال، پاپ و کانتری مناسب است.

-دارای رشته های فولادی است.

-بسته به مدل می تواند سنگین باشد.

گیتار الکتریک یا برقی نوعی گیتار است که صدای آن بوسیله تقویت کننده الکتریکی تشدید یا تغییر می یابد. این گیتار در سبک های مختلف راک، متال، بلوز، پاپ، جاز و هیپ هاپ استفاده می شود.

ارتعاشات وارد شده به سیم های گیتار توسط قطعه ایی به نام پیکاپ به سیگنال های الکتریکی تبدیل می شود. و پیکاپ مانند یک میکروفن عمل می کند.

با این تفاوت که چون یک سیستم مغناطیسی است فقط ارتعاشات سیم فلزی گیتار را دریافت کرده و آنها را به صورت سیگنال صوتی در می آورد.

 

120

 

گیتار آکوستیک:

-برای موسیقی محلی، پاپ، کانتری، آهسته راک مناسب است.

-دارای رشته های فولادی است که کار با آن می تواند برای انگشتان یک نوجوان تازه کار سخت باشد.

– عالی است برای آکورد زدن

-وزن سبک اما حجیم

گیتار اکوستیک از گیتار کلاسیک مشتق شده و سیم فلزی در آن بکار رفته است. این گیتار همانند گیتار کلاسیک کوک می شود  و بیشترین کاربرد آن در سبک های بلوز، کانتری، بلوگراس و فولک می باشد.

در این گیتار توجه به برند و متریال بسیار مهم است. و فشار زیادی از طرف سیم های فنری به خرک و ساختمان ساز وارد می شود که حتما باید با پل گذاری در بدنه گیتار این فشار را خنثی نمود.

Acoustic Guitar 1

 

گیتار کلاسیک (گیتار زهی نایلون):

-برای موسیقی کلاسیک، فلامنکو، اسپانیایی خوب است.

-در کوچکترین اندازه – اندازه 1/4 موجود است.

-ملایم با نوک انگشتان – مناسب کودکان خردسال می باشد

-صدای آن ملایم به نظر می رسد – نه به بلندی آکوستیک

* گردن کل گیتار کلاسیک نسبت به گیتارهای دیگر گسترده تر است.

گیتارهای کلاسیک به دلیل سبک طراحی، جنس بدنه و یادگیری راحت تر برای افراد مبتدی مناسب تراند. این گیتار به نوازنده امکان اجرای ملودی پیچیده را می دهد که به اجرای چند نت به صورت همزمان نیاز دارد.

و به عنوان یک ساز سولو یا تک نوازی شناخته می شود و علاوه بر موسیقی کلاسیک در موسیقی پاپ هم کاربرد دارد. گیتارهای کلاسیک دسته C یا U شکل دارند.

و عرض دسته از 48 تا 52 متغیر است. دسته C شکل با عرض 48 تا 50 میلی متر برای افراد با دست های کوچک و دسته U شکل با عرض 50 تا 52 برای افراد با دست های بزرگ و انگشتان ضخیم مناسب است.

classic guitar

 

اشتباه شماره 3: خرید گیتار با سیم هایی که خیلی بلند و نواختن آنها سخت است

برای یک مبتدی ما اقدام به این موارد را توصیه می کنیم:

-گیتارهای برقی 2-2.3 میلی متر

-گیتارهای صوتی 2-2.7 میلی متر

-گیتارهای سیم نایلونی 3-3.6 میلی متر

یک مسئله معمول در مورد اکثر گیتارهای سیم نایلونی سطح پایین این است که گردن ها معمولاً با استفاده از بخشی از میله فلزی به ضخامت چند میلی متر برای صاف نگه داشتن گردن ساخته می شوند.

 

اشتباه شماره 4: انتخاب یک گیتار با نام تجاری مشهور

یکی از اشتباهات رایج هنگام خرید گیتار، خرید گیتارهای معروف محبوب ترین برندهاست که از کیفیت بسیار خوبی برخوردار هستند اما لزوما بهترین گیتار برای نوازندگان تازه کار نیستند. فشار زیادی وجود دارد تا شرکت های تولید کننده گیتار، گیتاری با هزینه کم تولید کنند تا همه شرکت هایی که در زنجیره تولید آن گیتار هستند بتوانند سود خود را ببرند.

برای یک فرد تازه کار برند بودن گیتار مهم نیست  و آنچه مهم است این است که شما با گیتارتان احساس راحتی کنید. از طرفی صرف یک هزینه سنگین برای خرید گیتار آن هم در زمانی که اول راه نوازندگی هستید به نظر منطقی نمی آید.

 

اشتباه شماره 5: خرید گیتار بدون هیچگونه مواد پشتیبانی

وقتی اکثر مردم اولین گیتار خود را می خرند  کمی گیج می شوند. یک گیتار می تواند یک خرید گیج کننده باشد و اکثر گیتارها حتی با راهنمای توضیح نحوه استفاده از آنها همراه نیستند.

این مسئله به یک مشکل تبدیل می شود زیرا بیشتر مردم پس از آن مجبورند اطلاعات را جستجو کنند (که یافتن آن دشوار است). متأسفانه در این زمان حساس است که بسیاری از مردم دلسرد می شوند.

و حتی ممکن است به طور کلی از نواختن گیتار منصرف شوند. 6 ماه اول یادگیری گیتار بسیار مهم است آمار نشان می دهد که اگر کسی در 6 ماه اول دوام بیاورد و از نوازندگی با گیتار منصرف نشود احتمالاً  راه خود را ادامه می دهد.

بنابراین در واقع 6 ماه اول مهمترین زمان در یادگیری گیتار است.

 

اشتباه شماره 6: پرداخت هزینه برای ویژگی هایی که نیازی به آنها ندارید

در سطح مبتدی شما به یک ساز با کیفیت خوب نیاز دارید، اما داشتن ساز گران تر به طور کلی نواختن شما را آسان نمی کند. سازهای سطح بالاتر برای پخش کننده های سطح بالا که بیشترین صدا را می خواهند طراحی شده اند.

به عنوان یک مبتدی اکثر مردم از صدا، سبک یا نوع گیتار که در نهایت دوست دارند بنوازند مطمئن نیستند. اما بعد از 6 ماه نواختن شما اطلاعات بیشتری در مورد گیتار خواهید داشت و انتخاب گیتار بعدی شما انتخاب آسانی خواهد بود.

ویژگی اصلی که یک مبتدی به آن نیاز دارد گیتاری است که کاملاً تنظیم شده و نواختن با آن آسان باشد. اما در واقع نیازی به صرف هزینه زیاد برای به دست آوردن کیفیت بهتر صدا نیست.

صدای گیتارهای سطح بالاتر فقط زمانی بهتر خواهد بود که نوازندگی شما به حدی برسد که بتوانید کاملاً خوب بنوازید. بیشتر مبتدیان متوجه می شوند که در طی فرایند یادگیری (بعد از یک سال یا بیشتر) صدای مورد علاقه خود را پیدا کرده اند.

 بنابراین آنچه که معمولاً اتفاق می افتد این است که سلیقه موسیقی شما تغییر می کند و با این تغییر نوع ساز شما نیز باید تغییر کند.

 

راهنمای اندازه گیتار

اندازه درست گیتار با توجه به قد و سن  تعیین می شود. اگر اهل موسیقی راک هستند بهتر است سراغ گیتار الکتریک بروید. موسیقی فولکلور بهتر است بر روی آکوستیک تار استیل نواخته شود. برای تصمیم گیری در مورد اولین گیتار باید به چند نکته توجه کنید:

1. انواع مختلف گیتار از نظر اندازه یکنواخت نیستند. گیتارهای الکتریکی بسیار کوچکتر از گیتارهای صوتی رشته ای استیل و گیتارهای کلاسیک رشته ای نایلون هستند و بیشتر مردم از آنها استفاده می کنند.

اما لازم است وزن اضافی را در نظر بگیرید. گیتارهای آکوستیک بزرگتر اما توخالی هستند. در حالی که گیتارهای الکتریکی کوچکتر هستند اما از چوب جامد ساخته شده اند بنابراین می توانند کمی سنگین تر باشند.

2. نواختن گیتار نایلون یا کلاسیک بسیار آسان تر است مخصوصاً برای یک نوازنده جوان. سیم های فولادی یک گیتار آکوستیک یا گیتار الکتریکی ممکن است هنگام شروع به کار درد یا ناراحتی ایجاد کند.

بنابراین در می یابیم که بخصوص کودکان اگر برای شروع گیتار تار نایلونی بنوازند تمایل بیشتری به ادامه کار خواهند داشت. و این مسئله می تواند به علاقه مند شدن کودکان به نواختن گیتار کمک کند.

 

123000
 

 

دو دلیل اصلی که ممکن است یک گیتاریست به بیش از یک گیتار نیاز داشته باشد:

1) امتحان کردن صداهای مختلف

انواع مختلف گیتار صداهای مختلفی را ارائه می دهند. ایده خوبی است که چند ابزار مختلف برای افزودن به پالت موسیقی خود داشته باشید.

بنابراین  توصیه می شود که یک گیتاریست حداقل باید یک گیتار الکتریک و یک گیتار آکوستیک داشته باشد. نواختن گیتار آکوستیک تجربه ای بسیار متفاوت از نواختن گیتار برقی است و می تواند به شما در پیشرفت مهارت های نوازندگی شما نیز کمک کند.

  بعضی از گیتاریست ها گیتارهای گیبسون را ترجیح می دهند و برخی دیگر فندر را ترجیح می دهند. اما خیلی های دیگر هم هستند که هر دو را ترجیح می دهند!

 

2) ) ممکن است بخواهید از تنظیمات مختلف گیتار استفاده کنید

  استفاده از گیتار یکسان برای همه آن آهنگ ها غیر عملی خواهد بود. اما برای دیدن مزایای استفاده از گیتارهای مختلف برای کوک های مختلف داشتن بیش از یک گیتار به راحتی این مشکل را برطرف می کند.

حتی اگر فقط می خواهید در خانه خود به تنهایی بنوازید و از نواختن با استفاده از کوک های مختلف لذت ببرید، مطمئناً داشتن بیش از یک گیتار به شما کمک می کند و باعث صرفه جویی در وقت شما می شود.

 

نکاتی که در هنگام خرید گیتار باید در نظر بگیرید:

اگر فردی مبتدی هستید قبل از خرید گیتار به فکر انتخاب یک معلم خوب نوازندگی باشید تا بتوانید با او در مورد خرید گیتار مشورت بگیرید.

چرا که این معلم می تواند با توجه به حرف های شما به سلیقه  و سبک موسیقی مورد علاقه شما پی ببرد و گیتار مناسبی را به شما معرفی کند.

بسته به اینکه شما گیتار را برای چه مکانی می خواهید استفاده کنید و اینکه آیا این گیتار را برای مسافرت یا محیط کار خود می خواهید می توانید گیتار مورد نیاز خود را خریداری کنید.

که در این مورد می توانید گیتارهایی در اندازه کوچک را مد نظر قرار دهید. اگر به موسیقی پاپ، کلاسیک و فلامنگو علاقه دارید حتما یک گیتار کلاسیک خریداری کنید.

اگر به صدای سیم های فلزی گیتار آکوستیک علاقه دارید واضح است که باید گیتار آکوستیک انتخاب شما باشد. و اگر موسیقی متال و سولو نوازی علاقه دارید بدون شک گیتار الکتریک باید انتخاب شما باشد.

در ادامه ویژگی های یک گیتار خوب را ارائه کرده اییم:

-دسته گیتار تاب یا انحنا نداشته باشد.
-دسته گیتار نه باید خیلی کلفت و نه باید خیلی نازک باشد.
-صدای گیتار بودن گز یا نویز باشد
-برای گز نزدن بهتر است اکشن گیتار پایین باشد
-اکشن گیتار باید استاندارد باشد. اکشن خوب اکشنی است که بتوانید آن را به سلیقه خود تنظیم کنید.
-فرت ها کاملا موازی باشد
-خرک کاملا صاف و سیم ها مماس با صفحه انگشت گذاری باشند.
-سیم ها روی صفحه انگشت گذاری نه آنقدر بالا باشند که باعث خستگی دست شوند و نه آنقدر پایین که به گز خوردگی سیم منجر شوند.
-پشت دسته گیتار زیاد گرد نباشد.
-گوشی های کوک گیتار خراب نباشد و سیم ها در اثر ضربات از کوک خارج نشوند.
-قبل از خرید در مورد چوب هایی که در ساخت گیتار بکار رفته تحقیق کنید
-مکان های اتصال گیتار را خوب چک کنید که ترک و شکاف نداشته باشد.
-پشت دسته گیتار زیاد گرد نباشد. کمی انحنا به بیرون طبیعی به نظر می رسد.
-چوب صفحه گیتار بهتر است از چوب یکپارچه باشد.
-به صدای گیتار توجه کنید. تعادل بین بخش های باس و تربل بسیار مهم است.

 

 

 

 

 

 

guitaro.logo_

گیتارو

گیتارو مرکز تخصصی خرید انواع گیتار با ارزانترین قیمت در ایران و ارسال فوری به سراسر کشور همراه با مشاوره و راهنمای خرید جهت انتخاب بهترین گیتار

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *