جستجو
Close this search box.
guitaro.logo
چگونه گیتار خود را در شرایط خوبی نگه داریم

نکات مراقبت از گیتارهای آکوستیک و برقی

نگه داشتن گیتار آکوستیک در شرایط مناسب و مراقبت صحیح از آن بخشی فوق العاده مهم در حفظ گیتار در فصول سال است. با نگه داشتن گیتار در وضعیت مناسب  آن را در بهترین حالت حفظ خواهید کرد. قطعات  آن در نظم بسیار خوبی قرار دارند و همچنین کمتر در معرض رطوبت خواهد بود. سازندگان گیتار و لوتیرها در ساخت گیتار بسیار دقت می کنند تا ساز عالی و خوش ساختی را بسازند. انواع چوب ها معمولاً به منظور تولید یک گیتار دست چین می شوند و همه اینها هنگام مراقبت و نگهداری از آنها ویژگی های متفاوتی دارند.

وقتی از گیتار به خوبی مراقبت کنید چوب ها پس از گذشت زمان تغییر رنگ نمی دهد و مانند روز اول زیبا هستند، صدای گیتار دچار گز و نویز نمی شود و ارزش گیتار افزایش می یابد. خوب است که به یاد داشته باشید که اگر در طول سال از گیتار خود مراقبت کنید از سرمایه خود محافظت کرده و ارزش آن را افزایش خواهید داد.

نکات مراقبت از گیتارهای آکوستیک و برقی

چگونه گیتار آکوستیک خود را در شرایط خوبی نگه دارید؟ در زیر نکات اساسی آورده شده است.

 

1. قبل از هر بار نوازندگی دستان خود را تمیز کنید

خب این اولین مورد قبل از نواختن است. با انجام این کار عرق و خاک کمتری به گیتار شما منتقل می شود. این کاری ضروری است زیرا اسیدیته موجود در انگشتان می تواند نه تنها به رشته ها بلکه به تخته فرت آسیب برساند. اگر متوجه شدید انگشتان بیش از حد اسیدی دارید بهترین کار این است که قبل از نواختن با گیتار دستان خود را تمیز و بعد از اتمام کار نیز گیتار را تمیز کنید.

 

2. از قفل های تسمه ای روی گیتار آکوستیک خود استفاده کنید

قفل های تسمه ای می توانند از برخی جهات از افتادن گیتار شما به زمین و آسیب دیدن یا شکستن آن جلوگیری کنند. اگر در حال حاضر قفل تسمه ای بر روی گیتار آکوستیک خود ندارید بد نیست بدانید که این یک راه آسان و مقرون به صرفه برای محافظت از گیتار شماست.

 

3. سیم ها را پس از بازی پاک کنید

یکی از نکات مراقبت از گیتارهای آکوستیک و برقی پاک کردن سیم ها پس از تمرین است. اکثر سیم های گیتار دارای خراش هستند و عرق، لکه و خاک را به خود جذب می کنند. با پاک کردن تارها  به ویژه قسمت زیرین  از انتقال این جرم به صفحه انگشت گذاری جلوگیری خواهید کرد که با گذشت زمان بر گیتار آکوستیک شما تأثیر می گذارد. این مورد به ویژه در مورد تخته هایی مانند Ebony و Rosewood صدق می کند. همچنین با تمیز کردن سیم های خود پس از هر بار استفاده از گیتار می توانید روند اکسیداسیون و زنگ زدگی یک رشته را کند کنید و زمان تعویض سیم های گیتار آکوستیک را به تعویق می اندازید. همچنین می توانید از رشته های روکش دار استفاده کنید که محصول گران تری هستند و لحن متفاوتی تولید می کنند.

2 1
 

4. گردن را بعد از تمرین پاک کنید

این کار را بعد از هر جلسه بازی انجام دهید و از یک پارچه نرم بدون پرز یا یک پارچه میکروفیبر مانند پارچه لاک میکرو الیاف D’Addario استفاده کنید. مطمئن شوید که پشت گردن و تخته فرت را بخوبی تمیز کرده ایید. این به شما کمک می کند تا روغن های موجود در دست شما و هرگونه آلودگی یا کثیفی بر روی سطح آن تأثیر نگذارد.

 

5. از مواردی که باعث ایجاد خراش روی گیتار می شوند خودداری کنید

سگک کمربند، زیپ فلزی یا بند ساعت نمونه هایی از موارد روزمره است که می تواند باعث ایجاد خراش و آسیب کلی به گیتار آکوستیک شما شود. هنگام نواختن گیتار در این موارد محتاط باشید و آنها را بردارید. این نوع مراقبت و توجه به جزئیات است که به حفظ وضعیت گیتار شما کمک می کند. وقتی بین نواختن گیتار مکث و استراحت می کنید مطمئن شوید که گیتار خود را روی پایه قرار داده اید. شما نمی خواهید فقط به دلیل بی احتیاطی لحظه ای آن را در مقابل یک صندلی یا مبل قرار دهید و فقط لیز خوردن و سقوط آن را ببینید.

 

6. گیتار آکوستیک خود را در مواردی که استفاده نمی کنید در قاب یا جعبه قرار دهید

   قاب گیتار بهترین راه برای دست نخوردن گیتار است. این بهترین راه ممکن است برای محافظت از گیتار در مقابل کودکان خردسال، حیوانات یا هر چیز دیگری است. اگر می خواهید گیتار خود را در شرایط خوبی نگه دارید به یک جعبه گیتار نیاز دارید که به شما در محافظت از گیتار کمک می کند.

 

7. از گیتار آکوستیک خود در برابر رطوبت محافظت کنید

اگر محیط زندگی شما رطوبت زیاد و یا حتی کم دارد بهتر است برای گیتار آکوستیک خود یک محیط کوچک ایجاد کنید. بهترین روش این است که با یک رطوبت سنج مناسب رطوبت محیط را اندازه بگیرید. شما باید به دنبال رطوبت 45-55٪ باشید.

 

8. گیتار خود را از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید

نور مستقیم خورشید برای مدت زمان طولانی می تواند به یک گیتار آسیب برساند. اشعه ماورا بنفش باعث کمرنگ شدن و فرسوده شده چوب های گیتار می شود. ساده ترین راه برای جلوگیری از تابش مستقیم آفتاب به گیتار نگه داشتن گیتار آکوستیک در یک قاب سخت است که راه اشعه ماورا UV بنفش را مسدود می کند و گرما را در اطراف گیتار پخش می کند و آسیب کمتری به گیتار در آفتاب می زند.

 

9. گیتار خود را از تغییرات سریع دما دور نگه دارید

گیتارهای که از چوب ساخته شده اند و می توانند با دمای فصول مختلف منبسط و منقبض شوند. این مسئله وقتی اتفاق می افتد که یک تغییر سریع در دما ایجاد شود. اگر بخواهید یک گیتار را از زیرزمین سرد بیرون بیاورید و سپس آن را داخل اتومبیل در معرض آفتاب گرم قرار دهید و سپس شروع به نواختن آن کنید  این امر احتمالاً صدمه بزرگی به گیتار خواهد زد. اگر در مدت زمان کوتاهی آن را از یک درجه حرارت به دمای دیگر رساندید  اجازه دهید گیتار به مدت 10 تا 15 دقیقه در داخل قاب با دمای محیط سازگار شود.

 

10.  تمیز کردن گیتار بطور منظم

با ایجاد یک دوره تمیزکاری منظم می توانید اطمینان حاصل کنید که گیتار آکوستیک شما همیشه در وضعیت مطلوبی خواهد بود. برخی از نکات کلیدی که هنگام پرداخت گیتار خود باید به خاطر بسپارید: هرگز از محصولی با پایه موم روی گیتار استفاده نکنید. موم به مرور زمان جمع شده و جلوی لرزش را می گیرد. هرگز مستقیماً روی گیتار اسپری نکنید بلکه روی پارچه خود اسپری و سپس گیتار را تمیز کنید و صیقل دهید.

 

11. صفحه انگشت گذاری را تمیز کنید

اتفاق نظر کلی بین تولیدکنندگان گیتار این است که باید یک یا دو بار در سال فرتهای یک گیتار صوتی تمیز و تهویه شود. بهترین و بارزترین زمان برای انجام این کار زمانی است که سیم های گیتار خود را تغییر دهید. برای تمیز کردن فرت بردی که از Cocobolo ، Ebony ، Rosewood یا Ziricote ساخته شده از موارد زیر استفاده کنید:

پشم استیل
صابون روغن چوب
پارچه میکروفیبر
روغن لیمو: از روغن لیمو مخصوص گیتار استفاده کنید زیرا روغن لیمو خالص به تخته فرت آسیب می رساند با تار پشمی که در صابون روغن چوب پوشانده شده ، از صفحه فرت بالا و پایین بروید. سپس صابون و مواد ناخالص را با یک پارچه میکروفیبر تمیز کرده و براق کنید. سپس از روغن لیمو به مقدار کم استفاده کنید.

1 2
 

 

10 روش برای حفظ گیتار برقی در بهترین شرایط

نگهداری گیتار یک موضوع فوق العاده مهم است که اغلب نادیده گرفته می شود زیرا ما گیتاریست ها می خواهیم مستقیماً به بازی بپردازیم! جدی گرفتن تعمیر و نگهداری به این معنی است که شما از ابزار خود بهترین بهره را می برید، تنها در این صورت است که در هر زمان بهترین صدا را دارید و در طولانی مدت در وقت و هزینه خود صرفه جویی می کنید در اینجا لیستی از 10 نکته برتر در زمینه نگهداری گیتار برقی وجود دارد که بد نیست به آنها فکر کنید.

اطمینان حاصل کنید که گیتار در جایی امن است، جایی که چیزی در آن فرو نمی رود، در مکانی که دما و رطوبت به طور منطقی سازگار است.
-حداقل یک کیف نرم و ضخیم و مقاوم مانند Gig’s Economy Gig Bag برای گیتار برقی خود داشته باشید.
– اغلب آسیب های گیتار در حمل و نقل رخ می دهد. بنابراین از نحوه حمل گیتار خود مراقبت کنید به خصوص وقتی که مربوط به حمل و نقل عمومی باشد. به عنوان مثال سفر با قطار یا هواپیما.
– تنظیم و بررسی دوره ای گیتار
-سیم های خود را پس از هر جلسه تمرین با پارچه خشک پاک کنید تا ماندگاری بیشتری داشته باشند!
-گیتار خود را همیشه از رطوبت دور نگه دارید . این فقط به معنای عدم ریختن نوشیدنی بر روی آن نیست! همچنین به این معنی است که سعی نکنید آن را با آب یا با هرگونه محصول تمیزکننده مخصوص گیتار تمیز کنید.
_محصولات را مستقیماً روی گیتار اسپری نکنید، آنها را روی پارچه تمیز کننده اسپری کنید. اگر مطمئن نیستید، قبل از استفاده از محصول آن را ابتدا روی ناحیه کوچکی از پشت یا زیر گیتار تست کنید. زیاده روی نکنید، از یک ناحیه کوچک شروع کنید و مراقب باشید!
توصیه می شود كه یك جعبه ابزار مخصوص گیتار داشته باشید و آن را با تمام وسایل و ابزار مورد نیاز پر كنید.

 

4 1
 

 

نکاتی برای نگهداری تخصصی گیتار

روغن های انگشتان شما با گرد و غبار و خاک ترکیب می شود و رشته ها را خیلی سریعتر از آنچه که فکر می کنید خراب می کند. با گذشت زمان گیتارهای صوتی می توانند ترک خوردگی را در انتهای بین پل و انتهای بدنه تجربه کنند. ساده ترین راه برای جلوگیری از این امر اطمینان از تمیز کردن مناسب گیتار است. برای اطمینان از مراقبت صحیح از گیتار خود از نکات زیر استفاده کنید:

-انتخاب رشته های مناسب
-تمیز کردن رشته ها
-تمیز کردن گردن
-تمیز کردن بدن

 

انتخاب رشته های مناسب

بسته به نوع گیتار، نوع موسیقی که برای اجرا در نظر گرفته اید و عمدتا به ترجیحات شما انواع مختلفی از تار وجود دارد که می توانید برای رسیدن به صداهای متفاوت از آنها استفاده کنید. برای گیتار فولک و آکوستیک مطمئن شوید که سیم هایی را خریداری کرده اید که برای گیتار آکوستیک ساخته شده اند. عبارت “گیتار آکوستیک” باید در جایی روی بسته بندی چاپ شود. در خرید تارهای گیتار کلاسیک، برقی یا بیس نیز باید همین کار را انجام داد. سیمهای گرد برنز یا استنلس استیل برای گیتار آکوستیک به خوبی کار می کنند.

توصیه می شود مبتدیان و کسانی که دارای دست کوچکتر هستند از سیمهای سبکتر مانند .011 یا سیمهای 0.12 سنج استفاده کنند زیرا هنگام یادگیری آکورد گیتار راحت تر عمل می کنند. برای کسانی که دارای دست بزرگتر هستند و می خواهند از گیتار آکوستیک خود لحن کامل تر و سنگین تری داشته باشند می توان از سیم های  سنگین تر استفاده کرد. هرچه اندازه بزرگتر باشد قطر رشته ها ضخیم تر است. نوازندگان کلاسیک می توانند از رشته های نایلونی که صریحاً برای گیتارهای کلاسیک ساخته شده اند استفاده کنند. برای گیتارهای برقی می توان از رشته های نیکل یا فولاد ضد زنگ استفاده کرد.

 

تمیز کردن سیمها

پارچه های تمیز کننده میکروفیبر نرم برای تمیز کردن سیم های گیتار شما به خوبی کار می کنند. رشته های خود را پس از هر جلسه تمرین پاک کنید تا آلودگی از آنها خارج شود و روند اکسیداسیون طبیعی را که به مرور زمان مواد رشته های شما را تجزیه می کند  طولانی کنید. همانطور که سیمها برای مدت زمان طولانی در سراسر گیتار کشیده می شوند ، فشار ناشی از این تنش همراه با اکسیداسیون می تواند باعث کند شدن سیم ها شود. نیاز به تنظیم مداوم ممکن است نشانه این باشد که باید رشته های خود را تغییر دهید. اگر گیتار برقی دارید، سعی کنید رشته ها را کمی شل کنید تا بتوانید گرد و غبار را که به احتمال زیاد در اطراف وانت جمع شده پاک کنید. اگر گیتار آکوستیک دارید، رشته ها را شل کرده و گرد و غبار را توسط پل پاک کنید.

 

تمیز کردن گردن

می توانید با استفاده از همان پارچه تمیز کننده میکروفیبر روی تارها گردن گیتار را پس از استفاده روزانه مالش دهید. برای تمیز کردن عمیق تر: اگر صفحه انگشت گذاری رزوود یا ماهون داشته باشید مالیدن پشم استیل به صورت دورانی بین گره ها و سپس در امتداد طول گیتار روی فرها می تواند بهترین راه برای تمیز کردن گردن باشد. بهتر است هنگام استفاده از پشم استیل برای تمیز کردن گردن یک تی شرت یا پارچه در سوراخ صدا قرار داده و پایه را به سمت زمین قرار دهید تا از ورود بقایای آن به قسمت های دیگر گیتار جلوگیری کند.

 

تمیز کردن بدن

برای استفاده روزانه، استفاده از همان پارچه تمیز کننده برای پاک کردن بدن توصیه می شود. اگر در حال تمیز کردن یک گیتار برقی هستید، اطمینان حاصل کنید که سخت افزارهای الکترونیکی را با هر نوع مایعی لمس نکنید. زیرا این امر می تواند لوازم الکترونیکی دستگاه شما را خراب کند.

 

guitaro.logo_

گیتارو

گیتارو مرکز تخصصی خرید انواع گیتار با ارزانترین قیمت در ایران و ارسال فوری به سراسر کشور همراه با مشاوره و راهنمای خرید جهت انتخاب بهترین گیتار

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *