جستجو
Close this search box.
guitaro.logo
انواع گردن گیتار

انواع گردن گیتار و همه ی چیزهایی که لازم است در مورد آن بدانی

آیا می دانستید که سه نوع گردن گیتار وجود دارد؟ درک انواع مختلف چوب های مورد استفاده برای ساخت گردن گیتار مهم است زیرا بر زیبایی شناسی و لحن ساز شما تأثیر می گذارد! گردن گیتار قطعه چوبی است که بین سر و بدنه قرار دارد و زیر صفحه انگشت گذاری قرار می گیرد. لازم به ذکر است که گردن  گیتار با صفحه انگشت گذاری یکسان نیست و هر دو می توانند از مواد کاملاً متفاوت ساخته شوند. با این حال، مواردی وجود دارد که می‌بینید گردن گیتار و صفحه انگشت گذاری از یک چوب ساخته شده اند. اما انواع مختلف گردن گیتار چیست؟ سه نوع اصلی گردن گیتار وجود دارد و همه آنها از نظر شکل و چوب متفاوت هستند. این اشکال عبارتند از شکل C، شکل U و شکل V که  در این مقاله می خواهیم انواع گردن گیتار را به تفصیل بررسی کنیم پس در ادامه با گیتارو همراه باشید.

انواع گردن گیتار و همه ی چیزهایی که لازم است در مورد آن بدانی

چرا گردن گیتار مهم است؟

گردن گیتار صفحه انگشت گذاری را نگه می دارد و دارای یک میله فلزی (معروف به میله خرپا) است که به مقابله با تنش ایجاد شده توسط سیم های گیتار کمک می کند و به طور کلی دقت کوک را تثبیت می کند. علاوه بر این، موادی که گیتار از آن ساخته شده است یکی از ویژگی های تعیین کننده یک گیتار خواهد بود و تا حد زیادی بر لحن، قابلیت پخش و زیبایی شناسی آن تأثیر می گذارد.

شکل های گردن گیتار

گیتارها نه تنها با فرم های بدنی متمایز طراحی شده اند، بلکه در شکل گردن نیز متفاوت هستند. شکل گردن گیتار به گونه ایی طراحی شده است که نه بر نحوه صدای ساز تأثیر می گذارد و نه آن را تغییر می دهد، بلکه نحوه نواختن ساز را تعیین می کند، بنابراین به طور قابل توجهی در ایجاد احساس خاصی که یک گیتار ممکن است به نوازنده بدهد کمک می کند. اگرچه اکنون می توان گردن گیتار را به هر شکلی که توسط نوازندگان گیتار درخواست می شود طراحی و ساخت، پروفایل های گردن معمولاً به 3 دسته اصلی تقسیم می شوند: شکل C، U و V.

دلیل نامگذاری شکل ها به این حروف به این دلیل است که شکل حرف C، U و V از نظر فیزیکی شبیه به شکل پشت گردن گیتار است. اگر بخواهیم آنها را با هم مقایسه کنیم، هیچ شکلی از گردن گیتار بهتر از دیگری نیست، زیرا این فقط به سلیقه شخصی نوازنده مربوط می شود. به طور معمول، نوازندگان گیتار شکل گردنی را انتخاب می‌کنند که به آنها احساس راحتی بیشتری در نواختن می‌دهد. برخی از شکل‌های گردن هنگام نواختن نت‌های خاص، راحتی بیشتر و سهولت قابل توجهی را نسبت به بقیه فراهم می‌کنند، و همین برای ترغیب یک نوازنده گیتار به خرید کافی است.

گردن Vشکل:

یکی از انواع گردن گیتار گردن V شکل می باشد. به طور کلی، گردن‌های V شکل اغلب در گیتارهای قدیمی‌تر یا سازهای بازتولید شده دیده می‌شوند. این نوع گردن معمولاً به دو نوع نرم و سخت تقسیم می شود. شکل V نرم با نمایه گردتر همراه است، و نقطه V در شکاف بین شست و انگشت اشاره‌گر بازیکن قرار می‌گیرد. مدل های معروفی که با گردن V نرم ساخته شده اند عبارتند از Stratocaster 1960 و SRV Stratocaster. شکل گردن V سخت، درست مانند نامش، دارای نوک تیز است. اگرچه لحن مشابه نسخه نرم را ارائه می دهد، اما V سخت توسط بسیاری از بازیکنان به V نرم ترجیح داده می شود زیرا به آنها امکان می دهد انگشت شست خود را روی صفحه انگشت آویزان کنند.  V سخت اغلب در گیتارهای قدیمی بکار می رود و به ندرت در گیتارهای مدرن دیده می‌شود.

گردن C شکل:

مشابه شکل حرف C، این نوع گردن به شکل گرد، تقریباً نیمی بیضی شکل است و محبوب ترین شکل گیتار مدرن است. دلیل محبوبیت آن این است که این شکل گردن گرفتن گیتار را بسیار آسان می کند و دستان اکثر نوازندگان را کاملاً می پوشاند، بنابراین به طور گسترده توسط گیتاریست ها به عنوان گردنی که برای نواختن هر سبکی ایده آل است شناخته می شود. نازک بودن این شکل گردن همچنین نوازنده را قادر می سازد تا با سرعت بیشتری بازی کنند.

زیرا می توانند به راحتی دستان خود را حرکت دهند. با این حال، جنبه منفی این شکل گردن به طور کلی این است که مستعد تاب خوردن هستند و در دراز مدت دوام زیادی ندارد، بنابراین در مقایسه با گردن های ضخیم تر، به نگهداری منظم تری نیاز دارد. برخی از نسخه های Fender اکنون با شکل C مسطح طراحی شده اند، در حال حاضر در واقع انواع مختلفی از گردن C شکل وجود دارد از باریک، بسیار باریک تا ضخیم، مهره ای شکل و بزرگ.

گردن U شکل:

شکل U کاملاً شبیه شکل C است، با شعاع تقریباً یکسان. این شکل گردن برای بازیکنان با دست های بزرگ یا افرادی که تمایل دارند انگشت شست خود را در کنار یا پشت گردن قرار دهند، مناسب تر است. از معروف ترین مدل های ساخته شده با این شکل می توان به Telecaster و همچنین Fender Nocaster اشاره کرد. گردن‌های U شکل را می‌توان با تعادل کامل یا ضخیم‌تر در یک طرف از طرف دیگر ساخت، همه اینها به ترجیح نوازنده بستگی دارد.

در واقع، بسیاری از نوازندگان اکنون گردن های ضخیم را دوست دارند نه تنها به این دلیل که استحکام بیشتری را ارائه می دهد، بلکه به دلیل اینکه به ندرت در معرض تاب برداشتن به دلیل تغییر گرما در مقایسه با گردن های نازک قرار می گیرند. با این حال، گردن U شکل ممکن است باعث ناراحتی زیادی برای بازیکنانی با دست‌های کوچک یا متوسط ​​شود. آنها نه تنها هنگام در دست گرفتن و بازی مشکل دارند، بلکه ممکن است هنگام تلاش برای رسیدن به نت های خاص آسیب ببینند.

77

گردن یک تکه و چند تکه

 گردن های گیتار گاهی با چندین چوب و گاهی از یک چوب ساخته می شوند. گاهی اوقات شما یک چوب را ترجیح می دهید، به این معنی که گردن گیتار و صفحه انگشت گذاری همه از یک تکه چوب ساخته شده اند. با این حال، می‌توانید این نوع چوب‌های گردن گیتار و فرت‌بورد را با هم ترکیب کنید و ارتعاش‌های اضافی دریافت کنید. برخی از نوازندگان گیتار، خلوص چوب یک تکه را ترجیح می دهند. این به این دلیل است که شما رزونانس طبیعی تری دریافت می کنید زیرا هر تن چوب تا حدودی صدایی مشخص دارد. با این حال، ساخت گردن گیتار و صفحه انگشت گذاری از یک  چوب، فرآیند تولید فنی‌تر و اغلب گران‌تری است.

علاوه بر این، گردن گیتار تک چوبی بیشتر مستعد تاب خوردن هستند، زیرا تنها از یک تکه چوب ساخته شده اند. در مقابل بسیاری از گردن های گیتار از دو تکه چوب ساخته شده اند. برخی از نوازندگان گیتار ترجیح می دهند گردن گیتار و صفحه انگشت گذاری را از دو چوب جداگانه انتخاب کنند. این می تواند بر لحن و استحکام گردن گیتار تأثیر بگذارد و همچنین روند ساخت را آسان تر کند. فرآیند چسباندن یک پیوند محکم بین چوب اتصال ایجاد می کند. به همین دلیل، گفته می شود که آنها بیشتر دوام می آورند و احتمالاً طنین اندازی بهتری نیز دارند.

 گردن گیتار رزوود چوب رز

احتمالا یکی از محبوب ترین موادی است که روی گیتار پیدا می کنید زیرا پایداری را افزایش می دهد. با این حال، چوب‌های رز دارای فرکانس‌های پایین و متوسط ​​هستند که به طور کلی صدای گرمی تولید می‌کنند.

گردن گیتار ماهاگونی

ماهاگونی چوبی بسیار متراکم است که به ثبات گردن می افزاید و خطر تاب برداشتن را کاهش می دهد. چوب ماهون نوعی چوب است که دارای منافذ باز است، اگر انگشت خود را روی آن بکشید به معنای واقعی کلمه می توانید دانه های آن را حس کنید. چگالی و منافذ باز به فشرده سازی صدا کمک می کند و لرزش را جذب می کند.

گردن گیتار افرا

افرا چوبی است با بالاترین چگالی که آن را سخت و محکم می کند. با توجه به این ویژگی ها، پایداری و ثبات زیادی را به همراه دارد و از آن به عنوان گزینه پیش فرض برای گیتارهای Fender استفاده می شود. افرا در مقایسه با ماهاگونی که به درخشندگی آن کمک می کند، نسبتاً صاف است. نسبت به محیط واکنش کمتری نشان می دهد و باعث پایداری بیشتر و مشکلات تنظیم کمتر می شود. این چوب صدایی نازک و روشن ایجاد می کند و آنقدر روی تن تأثیر نمی گذارد و در انتقال انرژی ارتعاشی به بدن خوب است.

گردن گیتار Wenge

این چوب بیشتر روی گردن گیتار باس یافت می شود، اما گاهی اوقات روی گیتارهای الکتریک نیز یافت می شود. ونگه برای باس ایده آل است زیرا دارای تن صدای متوسط ​​قوی و در کل گرم است. می‌توانید این چوب را با صفحه انگشت گذاری آبنوس ترکیب کنید که روشنایی بیشتری را برای ایجاد یک صدای کامل اضافه می‌کند.

نتیجه :

در این مقاله به طور مختصر انواع گردن گیتار و همه ی چیزهایی که لازم است در مورد آن بدانی صحبت کردیم. هنگام انتخاب یک چوب برای گردن گیتار، معمولاً باید در نظر بگیریم که کدام چوبها به خوبی با هم کار می کنند. زیرا این ترکیب چوب پایه خوبی برای نوع صدایی که گیتار شما طنین انداز می کند فراهم می کند. مثلا چوب ماهاگونی به عنوان گردن گیتار با صفحه انگشت گذاری افرا به خوبی کار می‌کند. اما، قانون کلی ترکیب چوب هایی است که تعادل خوبی از روشنایی و گرما ارائه می دهند.

guitaro.logo_

گیتارو

گیتارو مرکز تخصصی خرید انواع گیتار با ارزانترین قیمت در ایران و ارسال فوری به سراسر کشور همراه با مشاوره و راهنمای خرید جهت انتخاب بهترین گیتار

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *