جستجو
Close this search box.
guitaro.logo
منظور از لیک یا لیس گیتار چیست؟

منظور از لیس یا لیک گیتار چیست؟

هنگام مطالعه در مورد موسیقی ممکن است با اصطلاح “لیس زدن گیتار” برخورد کنید و ممکن است شنیده باشید که گیتاریست‌های دیگر از «لیس» نام می‌برند. اما لیس گیتار چیست؟ لیس یا لیک یک عبارت موسیقی است که از چند نت تشکیل شده است که هیچ زمینه یا موضوع خاصی ندارند. این بدان معنی است که این سری از نت ها یا “لیس” را می توان دوباره در آهنگ ها یا قطعات موسیقی مختلف استفاده کرد. لیس ها برای نواختن گیتار ضروری هستند و هرچه بیشتر در مورد آنها یاد بگیرید دایره لغات موسیقی شما افزایش می یابد. به عنوان یک گیتاریست، می توانید انواع لیس ها را یاد بگیرید و با کمی تغییر از آنها در هنگام نواختن آهنگ، تک نوازی یا بداهه نوازی استفاده کنید.

منظور از لیس یا لیک گیتار چیست؟

لیس گیتار چیست؟

لیس گیتار عبارت کوتاهی است که بر روی یک آکورد نواخته می شود. لیک یا لیس شامل مجموعه ای از نت ها هستند که به عنوان تزیین کننده آهنگ یا قطعه موسیقی در حال پخش عمل می کنند. اما لیس ها تم واقعی ندارند. آنها بیشتر شبیه یک ایده ناقص هستند، فقط بخش کوچکی از یک ریف یا سولو. و بنابراین از لیس اغلب برای افزودن چاشنی به آهنگ استفاده می شود. به همین دلیل نوازندگان گیتار از آنها برای تغییر حال و هوای یک آهنگ، افزودن تنوع و حتی برای ساخت آهنگ های جدید استفاده می کنند.

چرا به آن لیس گیتار می گویند؟

به نظر می رسد پاسخ قطعی برای اینکه چرا آنها را لیس می نامند وجود ندارد. منشاء آن را می توان در سال 1932 و با اشاره به موسیقی جاز پیدا کرد، اما به احتمال زیاد اولین بار در دهه 1920 مورد استفاده قرار گرفت. کلمه “لیس” می تواند به معنای “مقدار کم” باشد، بنابراین ممکن است در ابتدا از نظر گیتار به عنوان مقدار کمی نواختن یا تعداد کمی نت استفاده شده باشد. منشا هر چه که باشد بخشی از زبانی است که ما برای توصیف موسیقی مبتنی بر گیتار و نواختن گیتار استفاده می کنیم.

آیا لیس گیتار مهم است؟

بله، در غیر این صورت موسیقی بسیار خسته کننده خواهد بود و همچنین اینکه نوع لیس زدن با سبک های مختلف موسیقی همخوانی دارد. لیسهای بلوز، لیس‌های راک، لیس‌های فانک و غیره وجود دارند و در این سبک های موسیقی، لیس هایی را خواهید دید که بارها و بارها توسط گیتاریست های مختلف در آهنگ های مختلف نواخته می شوند. این زیبایی یک لیس است که می توان از آن استفاده کرد و دوباره استفاده کرد یا با افزودن و حذف کمی  آن را تغییر داد.

تفاوت بین لیس گیتار و ریف گیتار چیست؟

ریف های گیتار و لیس گیتار، چه مبتدی یا یک نوازنده چیره دست باشید، مطمئناً این دو اصطلاح را شنیده اید. آنها پایه و اساس یادگیری گیتار و ایجاد موسیقی عالی، به ویژه در ژانرهایی مانند راک، هارد راک یا متال هستند. بسیاری از مردم این دو اصطلاح را اشتباه گرفته و به جای یکدیگر استفاده می کنند، یا حتی فکر می کنند که آنها یکی هستند. اما در واقع، آنها کاملا متفاوت هستند. 

2 10

تفاوت واقعی بین آنها در چیست؟

تفاوت های کوچک زیادی بین این دو وجود دارد اما تفاوت واقعی بین ریف گیتار و لیک یا لیس گیتار در این است که یک ریف از طریق ساختار ملودیک و ریتمیک خود به گونه ای طراحی شده است که حس و حال یک آهنگ را نشان می دهد. از طرف دیگر لیک یا لیس یک ایده موسیقایی است که می تواند بخشی از یک ریف باشد اما به تنهایی ناقص است. 

آنچه در مورد ریف مهم است این است که هدف اصلی آن این است که موجودی باشد که گوش شما به راحتی آن را بشنود و به خاطر بسپارد. عواملی مانند سادگی، تکرار و تاکید ریتمیک به شدت در ایجاد یک ریف استفاده می شود. اگر یک ریف در ساخت خود موفق باشد، به احتمال زیاد پس از گوش دادن، آن را به خاطر خواهید آورد، حتی اگر فقط یک بار آن را گوش داده باشید.

 لیس لزوما به اندازه یک ریف به یاد ماندنی نیست (اگرچه می تواند باشد) و بیشتر در تکنوازی، خطوط همراه و خطوط ملودیک استفاده می شود. با این حال، ویژگی اصلی یک لیس خوب، ملودیک بودن آن و ارتباط آن با تمام ویژگی های کوچکی است که یک نوازنده گیتار می تواند به آن اضافه کند تا به آن جان ببخشد.

اساساً یک ریف یک عبارت موسیقی کامل با ساختار و تکرار است تا اطمینان حاصل شود که گوش تمامیت آن را می گیرد و درک می کند. از سوی دیگر، لیک یک ایده موسیقایی ناقص است که اگر با لیس های دیگر همراه شود، می تواند به یک ریف تبدیل شود. تصور کنید که ریف یک جمله است و لیس کلماتی هستند که برای تشکیل آن جمله استفاده می شوند.

تفاوت اصلی بین لیس و ریف در نقشی است که در آهنگ ها بازی می کنند. یک ریف معمولاً ایده اصلی یک آهنگ یا ترکیب است که اغلب در سراسر آن تکرار می شود. ریف اساسا موضوع آهنگ و بخشی است که بیشتر مردم به خاطر می آورند. در حالی که لیس مجموعه کوچکی از نت ها است که برای تقویت و افزایش تاثیر آهنگ استفاده می شود. 

guitaro.logo_

گیتارو

گیتارو مرکز تخصصی خرید انواع گیتار با ارزانترین قیمت در ایران و ارسال فوری به سراسر کشور همراه با مشاوره و راهنمای خرید جهت انتخاب بهترین گیتار

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *