جستجو
Close this search box.
guitaro.logo
تنظیم حرفه ایی گیتار چیست؟

تنظیم حرفه ای گیتار چیست و آیا به آن نیاز دارید؟

اگر به تازگی یک گیتار جدید خریداری کرده اید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که یک تنظیم کننده حرفه ای گیتار پیدا کنید تا اطمینان حاصل کنید که گیتار بهینه می نوازد. در این مقاله، همه چیزهایی را که باید در مورد یک تنظیم حرفه ای گیتار بدانید، از جمله اینکه یک تنظیم شامل چه چیزی است  و اینکه آیا واقعاً به آن نیاز دارید، خواهید آموخت. حتماً باید در نظر داشته باشید که گیتار خود را توسط یک متخصص تنظیم کنید. گیتاری که به درستی تنظیم شده باشد، تجربه نوازندگی بهتری را برای شما فراهم می کند و در نهایت به شما امکان می دهد بیشترین بهره را از گیتار خود ببرید. اگر شما هم علاقه مند به تنظیم حرفه ایی گیتار خود هستید در ادامه با گیتارو همراه باشید.

 

تنظیم حرفه ای گیتار چیست؟

تنظیم حرفه‌ای گیتار مجموعه‌ای از تنظیماتی است که بر روی گیتار انجام می‌شود که به آن امکان نواختن و ارائه صدای بهینه را می‌دهد. این تنظیمات می تواند شامل تنظیمات گردن، ارتفاع سیم، ثبات تنظیم، تنظیمات سخت افزاری و موارد دیگر باشد. اینها موارد ضروری هستند که در هر تنظیم گیتار گنجانده شده است. بسته به گیتار و وضعیت فعلی آن ممکن است تنظیمات دیگری مانند تنظیم مهره، تنظیم ترمولو یا تمیز کردن فرت‌ها نیز وجود داشته باشد.

 

تنظیمات میله خرپا

صرف نظر از اینکه گیتار آکوستیک دارید یا گیتار الکتریک، یک میله فلزی در گردن گیتار قرار دارد که از طریق گردن به بدنه می رود که به آن میله خرپایی می گویند. این میله به شما این امکان را می دهد که میزان انحنای گردن را تنظیم کنید زیرا گردن گیتار به طور طبیعی در طول زمان با تغییرات محیطی تاب برمی دارند. وقتی گیتار خود را نزد یک نوازنده حرفه‌ای می‌برید، او گردن گیتار شما را بررسی می‌کند تا مشخص کند که آیا انحنای بیش از حد در گردن وجود دارد یا خیر. داشتن انحنای بیش از حد یا خیلی کم در گردن می تواند منجر به وزوز صدای گیتار شود.

 

تنظیمات ترمولو

اگر گیتار شما دارای ترمولوی شناور است برای اطمینان از ثبات تنظیم مناسب، به تنظیمات اضافی نیاز دارد. این فرآیند شامل متعادل کردن کشش بین سیم ها و سیستم فنر ترمولو است و به ترمولو اجازه می دهد آزادانه در فاصله مساوی به جلو و عقب حرکت کند. این به شما این امکان را می دهد که از ترمولوی خود بهترین استفاده را ببرید بدون اینکه گیتار شما از کوک خارج شود.

 

تنظیم اکشن

اکشن فاصله بین سیم ها و صفحه انگشت گذاری است. اکشن بالا و پایین هر کدام مزایا و معایب خود را دارد. اکشن بالا به این معنی است که فاصله زیادی بین سیم و صفحه انگشت گذاری وجود دارد و در این صورت برای نواختن یک نت، باید خیلی بیشتر روی فرت‌ها فشار دهید. اکشن پایین به این معنی است که فاصله کمتری بین فرت ها و سیم ها وجود دارد، به این معنی که برای نواختن یک نت به نیروی زیادی نیاز نیست. هر نوازنده گیتار ترجیحات خاص خود را دارد، بنابراین باید از تکنسین گیتار خود بخواهید که اکشن را به گونه ای تنظیم کند که با عادات نوازندگی خاص شما سازگار باشد.

برخی از افراد ترجیح می‌دهند اکشن گیتار تا حد امکان پایین باشد، در حالی که برخی دیگر ترجیح می‌دهند اکشن گیتار بالا باشد. اکشن بالا تضمین می کند که هیچ وزوز عصبی در صدای گیتار وجود نداشته باشد و اجازه می دهد تا سیم ها برای مدت طولانی تری ارتعاش یابند و زنگ بزنند. اگر اکشن گیتار نسبت به صفحه انگشت گذاری بسیار پایین‌تر باشد نواختن گیتار بسیار آسان‌تر است، اما در برخی موارد می‌تواند منجر به وزوز فرت شود. 

 

تنظیم صدای گیتار

یکی از مهمترین جنبه های تنظیم گیتار، تنظیم آهنگ صدا است. وقتی گیتار خود را نزد یک تنظیم کننده حرفه‌ای می‌برید، او معمولاً با زدن سیم باز و مطابقت فرت دوازدهم (اکتاو) صدای گیتار را آزمایش می‌کند. سپس بسته به اینکه نت دوازدهمین فرت تیز باشد یا صاف، زین‌های روی پل را تنظیم می‌کند. از آنجایی که فرت دوازدهم بین بریج و مهره است، اگر سیم باز و فرت دوازدهم هر دو با هم هماهنگ باشند، بقیه نت‌های روی گیتار نیز هماهنگ خواهند بود. اگر صدای گیتار شما به درستی صداگذاری نشده باشد، حتی اگر هر نت را به درستی بنوازید، به نظر ناهماهنگ خواهید رسید. بنابراین اگر مبتدی هستید و نمی‌توانید صدای گیتار خود را تنظیم کنید باید به فکر تنظیم آن توسط یک نوازنده حرفه‌ای باشید.

 

آبرسان و جلا دهنده

گیتارها از چوبی ساخته شده اند که از درختان به دست می آید. از نظر علمی، درختان برای بقا باید هیدراته بمانند. چوب گیتار شما نیز برای سالم ماندن نیاز به آبرسانی دارد. اگر این کار را انجام ندهید، گیتار شما می‌تواند به راحتی ترک بخورد. این را می توان به کمبود رطوبت نسبت داد. بنابر این نیاز است که از یک نرم‌کننده و جلا دهنده مخصوص صفحه انگشت گذاری استفاده کنید تا گیتار شما را هیدراته نگه دارد.

 

تنظیم شعاع سیم گیتار

برخلاف تصور رایج، صفحه انگشت گذاری گیتار کاملاً صاف نیست. سازندگان مختلف گیتار، گیتارهایی با شعاع صفحه انگشت گذاری متفاوت تولید می کنند. به عنوان مثال، گیتارهای فندر معمولاً شعاع صفحه انگشت گذاری گردتری دارند، در حالی که گیتارهای گیبسون معمولاً شعاع صفحه انگشت گذاری بسیار صاف‌تری دارند. به‌طور خلاصه در تنظیم سیم‌های گیتار باید به این نکته توجه کنید که باید متناسب با شعاع صفحه انگشت گذاری تنظیم شوند. شما باید تنظیمات مناسب را بر اساس پل گیتار و شعاع صفحه انگشت گذاری خود انجام دهید تا مطمئن شوید که همه چیز به درستی تراز شده است. در غیر این صورت، می‌تواند منجر به وزوز و کنش ناخوشایند  سیم ها شود که در آن برخی از سیم ها خیلی بالا و برخی دیگر خیلی پایین هستند.

 

چرا به تنظیم گیتار نیاز دارید؟

با توجه به این واقعیت که اکثر گیتارها قبل از اینکه در یک فروشگاه یا انبار گیتار قرار گیرند همیشه کاستی هایی در حین حمل و نقل آنها وجود دارد. و اغلب اوقات زمانی که یک گیتار جدید می گیرید اکشن بسیار بالا خواهد بود که ممکن است مطابق با سبک نوازندگی شما نباشد. داشتن یک تنظیم حرفه‌ای تضمین می‌کند که گیتار شما به همان شکلی که باید صدا دهد و به شما این امکان را می‌دهد بیشترین بهره را از ساز خود ببرید. حتی اگر گیتار شما کاملاً نو نباشد، باز هم هر چند وقت یک بار نیاز به تعمیر و نگهداری دارد. با گذشت زمان گیتار شما دچار ساییدگی، تاب برداشتن گردن، فرسودگی فرت‌ها، خشک شدن صفحه انگشت گذاری، وزوز فرت و غیره خواهد شد که این کاملا طبیعی است، حتی اگر گیتار خود را به درستی نگهداری کنید.

 

چند وقت یکبار باید گیتار خود را تنظیم کنید؟

به طور متوسط شما باید دو بار در سال به دنبال تنظیم کامل گیتار خود باشید. در طول سال همچنین می توانید برخی از تنظیمات جزئی را بر روی گیتار خود به طور منظم انجام دهید. اگر گیتار خود را دو بار در سال برای تنظیم حرفه‌ای می‌برید، در بقیه سال نیاز به تنظیمات بسیار کمی پیدا می کند. من معمولاً به این نکته توجه می‌کنم که گیتار خود را بین فصل‌های سرد و گرم، یعنی زمستان و تابستان تنظیم کنم. این معمولاً بهترین زمان برای تنظیم گیتار است زیرا تغییر شدید آب و هوا زمانی است که چوب گیتار شما بیشترین واکنش را نشان می دهد. گیتار شما بدون شک نیاز به تعمیر و نگهداری دارد، درست مانند یک ماشین.

اگر گیتار خود را چهار بار در هفته می نوازید، ممکن است مجبور نباشید یک سال برای تنظیم آن صبر کنید. از سوی دیگر، اگر تقریباً 6 ماه است که گیتار خود را ننواخته ایید، ممکن است لازم باشد آن را برای بازگرداندن برخی عملکردها به یک تنظیم کننده حرفه ای گیتار بسپارید. هر زمان که متوجه مشکل دائمی صدا در حین تمرین شدید، ممکن است لازم باشد آن را برای تنظیم جزئی نزد متخصص ببرید. اگر وضعیت بدنی گیتار خود را به صورت بصری ارزیابی کنید و متوجه شوید که چیزی در حال فرسودگی است، این نشانه خوبی برای تنظیم کردن آن است. به طور خلاصه، توصیه می شود حداقل دو بار در سال از یک تکنسین واجد شرایط برای تنظیم گیتار خود استفاده کنید. با این حال، هر زمان دیگری که لازم می دانید باید این تنظیمات را انجام دهید.

 

آیا می توانید گیتار خود را به تنهایی تنظیم کنید؟

بله، شما کاملاً می توانید یاد بگیرید که چگونه گیتارتان را خودتان تنظیم کنید. بسیاری از مراحل در واقع بسیار ساده هستند. با این حال، اگر به تازگی اولین گیتار خود را خریده‌اید و با انجام این تنظیمات آشنا نیستید، پیشنهاد می‌کنم گیتار خود را نزد یک تنظیم کننده حرفه‌ای ببرید تا از خطر آسیب دائمی آن جلوگیری کنید. این امر مخصوصاً اگر گیتاری با فلوید رز یا ترمولوی شناور داشته باشید صادق است. توصیه من این است که یک یا دو بار در سال گیتار خود را توسط یک متخصص تنظیم کنید تا مطمئن شوید که تمام تنظیمات اصلی به درستی انجام شده است.

می توانید یاد بگیرید که چگونه برخی از تنظیمات اولیه مانند تنظیم سیم و صدای گیتار را به تنهایی انجام دهید. اگر گیتار شما اخیراً توسط یک فرد حرفه ای تنظیم شده است، دیگر نیازی به انجام تنظیمات مهم ندارید. می‌توانید به‌صورت دوره‌ای این تنظیمات را در صورت لزوم در طول سال انجام دهید. یک شخص تازه کار می تواند صدمات جبران ناپذیری به گیتار شما وارد کند. هر زمان که به دنبال متخصصی برای تنظیم ساز خود هستید، فروشگاه‌های معتبر گیتار باید اولویت شما باشد.

در فروشگاه اینترنتی گیتارو می توانید انواع و اقسام گیتارها از بهترین برندهای داخلی و خارجی را با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت تهیه کنید. کافیست وارد سایت فروشگاه گیتارو شوید و سفارش خود را ثبت کنید.

 

 

guitaro.logo_

گیتارو

گیتارو مرکز تخصصی خرید انواع گیتار با ارزانترین قیمت در ایران و ارسال فوری به سراسر کشور همراه با مشاوره و راهنمای خرید جهت انتخاب بهترین گیتار

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *