جستجو
Close this search box.
guitaro.logo
آیا چوب گردن گیتار بر تن صدا تأثیر می گذارد؟

آیا چوب گردن گیتار بر تن صدا تأثیر می گذارد؟

گیتارها از اجزای مختلفی ساخته شده اند که هر کدام می توانند بر آهنگی که در نهایت تولید می شود تأثیر بگذارند. همه می‌دانند که چوب بدنه بر میزان ماندگاری و طنین صدا تأثیر می‌گذارد و پیکاپ‌ها در گیتار الکتریک مهم هستند، اما در مورد سایر قسمت‌ها چطور؟ در این مقاله، من دقیقاً در مورد اینکه چرا چوب گردن اهمیت دارد و چگونه روی صدای گیتار تأثیر می گذارد صحبت خواهم کرد. سپس رایج‌ترین چوب‌های گردن را بررسی می‌کنم، در ادامه با گیتارو همراه باشید.

چوب گردن با تأثیر بر ارتعاشات تولید شده توسط سیم، بر صدای گیتار تأثیر می گذارد. چوب‌های گردن متراکم‌تر، مانند افرا صدای روشن‌تری و پایداری کمتری دارند. از طرف دیگر، ماهاگونی رنگی گرمتر و تیره تر با طنین و پایداری بهتر ایجاد می کند. این به این دلیل است که چوب های متراکم تر تمایل دارند امواج صوتی را منعکس کنند، در حالی که چوب های با تراکم کمتر آنها را جذب می کنند.

آیا چوب گردن گیتار بر تن صدا تأثیر می گذارد؟

چگونه گیتار صدای خود را تولید می کند

برای درک دقیق چگونگی تأثیر چوب بر آهنگ گیتار، مهم است که بدانیم گیتارها واقعاً چگونه صدای خود را تولید می کنند. بنابراین مطمئناً اکثر مردم با این واقعیت آشنا هستند که گیتار هنگام کشیدن سیم ها صدا ایجاد می کند. اما این واقعا چگونه باعث ایجاد صدا می شود؟ کشیده شدن سیم ها ها باعث ارتعاش آنها می شود. سپس این ارتعاشات توسط پیکاپ های یک گیتار الکتریک تشخیص داده می شود و به تقویت کننده ارسال می شود، یا توسط سوراخ صدا در یک گیتار آکوستیک تقویت می شود. ارتعاشات تولید شده توسط سیم ها، امواج صوتی را ایجاد می کند که از سطوح بیرون می زند. این بازتاب ها صدایی را که در نهایت به گوش شما می رسد تغییر می دهد. یکی از بزرگترین چیزهایی که صدا را منعکس می شود، خود گیتار است که از چوب ساخته شده است. بنابراین چوب گردن می تواند این ارتعاشات را تغییر دهد و از این رو بر صدای گیتار تاثیر بگذارد. اما تأثیر چوب بر گیتارهای آکوستیک بیشتر از گیتار الکتریک است، زیرا آکوستیک برای تقویت صدا بیشتر به چوب متکی است، در حالی که گیتارهای الکتریک عمدتاً از پیکاپ استفاده می کنند. با این حال، همچنان بر هر دو نوع گیتار تأثیر می گذارد.

در مورد انواع مختلف چوب چطور؟

چوب کاملاً یکنواخت نیست و دارای شکاف و دانه است. اندازه و مقدار این شکاف ها هم به گونه درختی که چوب از آن می آید بستگی دارد. این شکاف ها و دانه ها هستند که بر نحوه رفتار ارتعاشات تأثیر می گذارند. به عنوان مثال، اگر یک چوب بسیار متراکم دارید که شکاف های بسیار کمی دارد، فضای کمتری برای ارتعاش صدا وجود دارد و این منجر به صدای تیز می شود. در حالی که، اگر چوب تراکم کمتری داشته باشد، رنگ تیره تری با ماندگاری بیشتر دریافت خواهید کرد.

چوب های گردن رایج

حالا شما دقیقاً می‌دانید که چگونه و چرا چوب گردن بر آهنگ گیتار تأثیر می‌گذارد، اجازه دهید به سراغ برخی از رایج‌ترین چوب‌های گردن برویم و در مورد نحوه صدای آنها صحبت کنیم. رایج ترین چوب های گردن افرا و چوب ماهون هستند.

افرا

افرا معمولا برای گردن Fender Telecasters و Stratocasters استفاده می شود. افرا معمولا رنگ طلایی روشن دارد و به دلیل ایجاد لحن روشن و تیز شناخته شده است. دلیل آن این است که این نوع چوب بسیار متراکم و سخت است، بنابراین دانه ها و شکاف های کمی دارد و صدا به جای نگه داری در چوب، از آن منعکس می شود. این بدان معنی است که صدایی فشرده و تیز تولید می کند. افرا تمایل دارد فرکانس‌های بالا (سه‌گانه) را در مقابل فرکانس‌های پایین (باس) ترجیح دهد.

چوب ماهون

از سوی دیگر، چوب ماهون چوبی تیره‌تر است که به دلیل تولید رنگ‌های طنین‌آمیزتر و تیره‌تر شناخته شده است و ماندگاری بهتری نسبت به افرا دارد. ماهون به اندازه افرا متراکم نیست، به این معنی که شکاف ها و دانه های بیشتری دارد. این باعث می شود که امواج صوتی در چوب نگه داری شده و به ارتعاش درآیند و دو اتفاق بیفتد:

1. با تولید تن عمیق تر و تیره تر به فرکانس های باس کمک می کند.

2. پایداری افزایش می‌یابد. زیرا ارتعاشات زمان بیشتری برای پراکنده شدن دارند، بنابراین نت پایدارتری دریافت می‌کنید. عمق و گرمایی که چوب ماهون به تن می بخشد، یکی از دلایل استفاده از آن در گیتارهای Gibson Les Paul و دیگر گیتارها مانند PRS Custom 24 است.

 دو مورد مهم دیگر که چوب گردن بر آن تأثیر می گذارد، وزن و ظاهر گیتار است. از نظر وزن، گردن بخش قابل توجهی از گیتار را تشکیل می دهد. بنابراین موادی که گردن از آن ساخته شده است، به طور چشمگیری بر وزن گیتار تأثیر می گذارد. به طور کلی، افرا از چوب ماهون سنگین تر است زیرا متراکم تر است. Les Paul یک گیتار بسیار سنگین است، اما اگر گردن افرا داشته باشد، باز هم سنگین تر می شود. از سوی دیگر، Strat و Tele بسیار سبک هستند، زیرا بدنه نازکتری دارند تا وزن گردن افرا را جبران کنند. با این حال، فقط به این دلیل که گردن از افرا ساخته شده است، به این معنی نیست که به طور خودکار سنگین تر می شود. گونه های مختلفی از ماهون و افرا وجود دارد که برخی سنگین تر و برخی سبک تر از بقیه هستند. چوب گردن نیز بر ظاهر گیتار تاثیر می گذارد. البته، اگر گیتار شما دارای گردن رنگ شده باشد، مشکلی نیست، اما اگر بخواهید از پوشش طبیعی استفاده کنید، مطمئناً می تواند تفاوت ایجاد کند. بدنه و صفحه انگشت گذاری بر تن گیتارهای آکوستیک و الکتریک مانند چوب گردن تاثیر می گذارد. این به چگالی چوب بستگی دارد و هر چه چوب متراکم تر باشد، رنگ آن روشن تر و پایداری آن کمتر خواهد بود.

چوب های بدنه مختلفی وجود دارد که در اینجا به برخی از رایج ترین آنها اشاره می کنیم:

-توسکا: لحن نسبتاً متعادلی تولید می کند.

-خاکستر: دو نوع خاکستر سخت و نرم (معروف به خاکستر باتلاق) وجود دارد.

-Basswood: این چوب سبک و نرم است، بنابراین صدایی گرم تولید می کند.

-ماهاگونی: صدای آن گرم و تاریک است و پایداری زیادی دارد.

-افرا:  صدای افرا روشن و تیز است و در مواقعی که به صدای واضح تر نیاز دارید، آن را به خوبی ایجاد می کند.

همچنین چند نوع مختلف چوب صفحه انگشت گذاری متداول وجود دارد:

-افرا: دارای صدای روشن و تیز است.

-چوب رز: صدای گرمتر و متعادل تری تولید می کند.

-آبنوس: این چوب به شما لحن بسیار روشنی می دهد زیرا بسیار متراکم است.

guitaro.logo_

گیتارو

گیتارو مرکز تخصصی خرید انواع گیتار با ارزانترین قیمت در ایران و ارسال فوری به سراسر کشور همراه با مشاوره و راهنمای خرید جهت انتخاب بهترین گیتار

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *