جستجو
Close this search box.
guitaro.logo
همه چیز درباره گیتار

هر آنچه برای شروع نواختن گیتار باید بدانید

آیا شما به نواختن گیتار علاقه مندید ولی احساس می کنید در این کار استعدادی ندارید؟ اگر شما یک گیتار آکوستیک  یا گیتار الکتریک مبتدی دارید و هدف شما این است که گیتاری را که سالهاست متعلق به شماست غبارروبی کنید و در نهایت نواختن را یاد بگیرید این مقاله حتما به درد شما میخورد.

در این مقاله ما شما را در مورد همه چیزهایی که باید قبل از شروع نوازندگی با گیتار بدانید راهنمایی می کنیم. یادگیری گیتار مانند سفری طولانی و لذت بخش است. این همان چیزی است که شما باید قبل از شروع یادگیری گیتار بدانید. شما نمی دانید چه چیزی باید یاد بگیرید، چگونه آن را یاد بگیرید، به چه ترتیب یاد بگیرید و چه چیزی را لازم دارید.

یادگیری گیتار به زمان، صبر و تعهد نیاز دارد. با این حال اگر به روش صحیح انجام شود یک روند بسیار لذت بخش است که از آن چیزهایی به دست می آورید که حتی فراتر از نواختن ساز است. در ادامه مقاله به بررسی پروسه یادگیری گیتار و اینکه چه عواملی این روند را کند و یا تند می کنند پرداخته اییم.

 آنچه برای شروع نواختن گیتار باید بدانید

1- عدم استعداد نوازندگی دلیل اصلی شکست نیست

بسیاری از نوازندگان جدید گیتار تمایل دارند این سوال را از خود و دیگران بپرسند که آیا توانایی یادگیری دارند و آیا دارای استعداد طبیعی برای نواختن گیتار هستند. این سوال اشتباه است زیرا کمبود استعداد طبیعی مانعی بین مکانی که اکنون هستید و جایی که می خواهید به عنوان نوازنده گیتار باشید نیست.

برخی از افراد با استعداد توانایی یادگیری سریع چیزها به دنیا می آیند. با این حال، اکثر نوازندگان بزرگ گیتار با استعداد نوازندگی خاصی متولد نشده اند. کاری که آنها انجام دادند این بود که برای مدتی طولانی کارهای درست را به ترتیب صحیح و با ذهنیت درست را انجام دهند. و یا از روش های علمی برای یادگیری سریعتر گیتار استفاده کرده اند.

زمانهایی وجود دارد که احساس می کنید در منحنی یادگیری گیتار خود پیشرفتی ندارید. این همان نقطه ای است که بسیاری از دانشجویان گیتار آن را ترک می کنند. آنها دست از کار می کشند زیرا نمی دانند که پس از این مرحله به یک موفقیت بزرگ دست می یابند.

 

2- تمرین، تمرین، تمرین

اگر در اینترنت به دنبال مقالاتی درباره نواختن گیتار بگردید مطمئناً بارها با توصیه “تمرین ، تمرین ، تمرین” روبرو خواهید شد. راستش این توصیه من را آزار می دهد. نه به این دلیل که اشتباه است (اگر نتایج بزرگی می خواهید باید زیاد تمرین کنید) بلکه به این دلیل که من معتقدم ناقص است.

این تصور ایجاد می شود که تمرین گیتار کاملاً کمیت است. در حقیقت، صرف یک ساعت تمرین بدون تمرکز روی گیتار نتایج کمتری از 15 دقیقه تمرین متمرکز گیتار به دست می دهد. در حین تمرین گیتار، اطمینان حاصل کنید که کاملاً متمرکز شده اید تا بزرگترین نتیجه را از هر دقیقه تمرین بدست آورید. به بیان دیگر آنچه مهم است استفاده از روش های تمرین موثر برای یادگیری گیتار است.

 

3- ساختن پینه انگشتی مسئله مهمی است

لازم است که در نوک انگشتان دست خود پینه درست کنید. ممکن است چند هفته طول بکشد تا نوک انگشتان شما به اندازه کافی خشن شود که بتوانید یک نت را بدون زحمت فشار دهید. با این حال شما باید تمرینات خاصی را برای ساختن پینه های خود انجام دهید، حتی ممکن است خون از انگشتان شما بیرون بیاید. در حقیقت هنگام تمرین گیتار پینه های انگشتی گیتار خود به خود آهسته و به مرور رشد می کنند.

 

4- بادگیری گیتار باید به کندی و آهستگی انجام شود

وقتی چیز جدیدی مانند تغییر آکورد را می آموزید کاملاً چالش برانگیز است، ممکن است لازم باشد آن را با انگشتان خود حرکت دهید و به معنای واقعی کلمه آهسته حرکت کنید. دلیل آن این است که در این مرحله، تنها چیزی که مهم است این است که شما آکورد را به درستی تغییر دهید.

پس از انجام این کار چندین بار آن حرکت را با همان سرعت تکرار کرده و حافظه عضلانی را بدست آورید. زیرا در حالی که عضلات ما خود حافظه واقعی ندارند، مغز ما پس از تکرار مکرر آن حرکات را به خاطر می آورد و در نهایت انجام این کار با سرعت بیشتر و بسیار آسان می شود.

بنابراین خیلی بهتر است که چیزی را خیلی آهسته و دقیق یاد بگیرید و قبل از سرعت بخشیدن به آن حافظه عضلانی لازم را بدست آورید.

 

5- مراحل اولیه روی تکنیک تمرکز کنید

یادگیری گیتار فقط یک مهارت نیست بلکه مجموعه ای از مهارت ها است. موارد زیادی وجود دارد که شما باید آنها را یاد بگیرید مانند ترازو، آکورد، آرپژ، ریتم، آموزش گوش، تئوری موسیقی، و غیره. با این حال در همان آغاز به تکنیک گیتار باید اهمیت زیادی داده شود زیرا این تکنیک به اجرای واقعی نت ها می پردازد.

بر روی زدن نت ها با انگشتان راست، در موقعیت مناسب با دست چپ و چیدن ثابت و صحیح با دست راست تمرکز کنید. این کار را می توان هنگام یادگیری آهنگ ها و ملودی های ساده انجام داد. در حالی که این کار را انجام می دهید فقط بر روی درست کردن ملودی تمرکز نکنید، بلکه بررسی کنید که آیا دست ها و انگشتان شما در وضعیت صحیح قرار دارند و با هم هماهنگ هستند یا خیر.

 

 6-  آنچه را یاد می گیرید اعمال کنید

اگر چند آکورد یاد گرفتید و می دانید چگونه باید روان بین آنها جابجا شوید، شروع به یادگیری آهنگهایی کنید که از این آکوردها استفاده می کنند. یا حتی اولین آهنگ ساده خود را بنویسید که ممکن است مورد توجه واقع نشود اما شما را در مسیر ترانه سرایی گیتار قرار می دهد.

سعی کنید ی ملودی هر چقدر ساده و محدود را ارائه کنید. و اگر تکنیکی مانند ویبراتو یا خم شدن سیم را یاد گرفتید ملودی هایی ارائه دهید که از این تکنیک ها استفاده می کنند.

با انجام این کار، تمرین گیتار سرگرم کننده تر خواهد شد و همچنین از آنجایی که چیزهایی را که یاد می گیرید مشاهده و اجرا می کنید سریعتر یاد خواهید گرفت.

 

7. به ژانرهای مختلف موسیقی گوش دهید

 

2
 

 

در اینجا برخی از مزایای یادگیری گیتار ذکر شده است:

هماهنگی را بهبود می بخشد. با تمرین، شما یک هماهنگی بسیار قوی بین دستان خود ایجاد می کنید. این هماهنگی به سایر حوزه های زندگی شما نیز منتقل می شود

تمرکز را افزایش می دهد. یادگیری نواختن گیتار نیاز به تمرکز زیادی دارد. هر وقت برای تمرین می نشینید توانایی های تمرکز شما کمی بهبود می یابد. به همین دلیل است که کودکان دبستانی که گیتار می آموزند در سایر دروس نمراتشان بهبود می یابد.

ذهن شما را تیز نگه می دارد. خواه کودک، نوجوان، بزرگسال یا پیر باشید یادگیری گیتار به بهبود وضوح ذهنی و تیز نگه داشتن ذهن کمک می کند. در ابتدا ممکن است متوجه هیچ تغییری نشوید اما وضوح ذهنی شما با تمرین گیتار به تدریج بهبود می یابد.

اینکه بتوانید در پایان یک روز پرتنش گیتار خود را بردارید و از نواختن موسیقی لذت ببرید یک مزیت بزرگ است. اجرا یا نوشتن موسیقی تجربه های بسیار ارزشمندی هستند.

اگر از گوش دادن به موسیقی لذت می برید یادگیری نواختن گیتار درک عمیق تری از موسیقی به شما می دهد. گوش های شما شروع به مشاهده جزئیات بیشتر در آهنگ هایی که دوست دارید می کند.

 

اگرچه مزایای یادگیری گیتار واقعاً قابل تأمل است اما باید معایبی را نیز در نظر گرفت. معایب اصلی یادگیری و نواختن گیتار:

زمان و تلاش زیادی لازم است: این می تواند ناامید کننده باشد و شما برای غلبه بر این مرحله باید ساعت های زیادی تمرین کنید

درد رو به رشد: هنگام شروع یادگیری گیتار، ممکن است انگشتان و دستان شما آسیب ببینند. شما از ماهیچه هایی استفاده خواهید کرد که قبلاً هرگز استفاده نکرده اید و انگشتان خود را کاملاً فشار می دهید. خبر خوب این است که این دردها از بین می روند.

تعهد زمانی: برای تبدیل شدن به یک گیتاریست خوب باید زیاد تمرین کنید. اگر فرد پرمشغله ایی هستید و نمی توانید روزانه سی دقیقه از وقت خود را آزاد کنید یادگیری گیتار ممکن است برای شما مسئله ساز شود.

بیشتر معایب یادگیری گیتار از همان ابتدای کار است. مهم است که به خاطر داشته باشید که دردهای در حال رشد و ناامیدی که احساس می کنید موقتی است. هرچه بیشتر تمرین کنید و به خود فشار بیاورید این معایب زودتر از بین می روند و می توانید از گیتار زدن لذت ببرید.

 

پاسخ به سوالات متداول راجع به نواختن گیتار

یادگیری گیتار چقدر سخت است؟

در ابتدا یادگیری گیتار سخت است اما هرچه بیشتر به آن بچسبید آسانتر می شود. هرچه بیشتر تمرین کنید نواختن گیتار راحت تر می شود. به همین دلیل است که بیشتر افرادی که گیتار را ترک می کنند در همان ابتدای کار این کار را انجام می دهند.

آنها به اشتباه فکر می کنند که توانایی یادگیری گیتار را ندارند. اما اگر آنها به تمرین ادامه می دادند این مرحله دشوار را پشت سر می گذاشتند. اگر می خواهید گیتار یاد بگیرید تعهد دهید که مرحله اولیه دشوار را پشت سر بگذارید. اگر بتوانید شش ماه اول تمرین را تجربه کنید متوجه خواهید شد که این کار آسان تر می شود.

 

آیا یادگیری گیتار برای مغز مفید است؟

یادگیری گیتار برای مغز شما بسیار مفید است. یادگیری هر چیز جدید به مغز شما کمک می کند تا روش های جدید تفکر را کشف کند. مهارت ها و مفاهیم بسیار متنوعی برای یادگیری در گیتار وجود دارد بنابراین مغز شما فرصت های بسیار خوبی برای رشد دارد.

خبر خوب این است که همه این مزایای یادگیری گیتار به سایر حوزه های زندگی شما نیز منتقل می شود. یادگیری گیتار به شما کمک می کند در زمینه های دیگر زندگی خود روشن تر فکر کنید. یک مثال عالی وقتی بچه های مدرسه گیتار یاد بگیرند نمرات مدارس پس از یادگیری گیتار در سایر زمینه ها مانند ریاضیات افزایش می یابد.

بسیاری از مطالعات به این نتیجه رسیده اند که یادگیری یک ساز می تواند تأثیر مثبت قابل توجهی در رشد کودک داشته باشد.

 

یادگیری گیتار چقدر طول می کشد؟

مدت زمان یادگیری گیتار به آنچه می خواهید بنوازید بستگی دارد. یادگیری آهنگ های ساده ممکن است چند ماه طول بکشد. در حالی که یادگیری تکنوازی ها و ریف های پیچیده ممکن است سال ها طول بکشد.

 

 یادگیری گیتار یا پیانو سخت تر است؟

از بعضی جهات یادگیری گیتار از پیانو دشوارتر است. این دو ساز در نحوه نواختن آنها کاملاً متفاوت هستند بنابراین مقایسه آنها دشوار است. اگر می خواهید تصمیم بگیرید که گیتار یا پیانو یاد بگیرید نپرسید یادگیری کدام یک دشوار است. در عوض، از خود بپرسید که واقعاً علاقه مند به یادگیری  کدام یک هستید.

فرض کنید که یادگیری هر دو به یک اندازه سخت خواهد بود و هر دو به یک تعهد یکسان برای تمرین احتیاج دارند. حال با خود فکر کنید که برای یادگیری کدما یک مایلید و می توانید به آن پایبند باشید.

 

آیا استعداد موسیقی ارثی است یا آموخته شده؟

با وجود باور عمومی استعداد موسیقی مهارتی است که می توانید با تمرین و تلاش فرا بگیرید. در حالی که برخی از افراد ممکن است این مهارت را سریعتر از دیگران یاد بگیرند همه می توانند با تمرین کافی یک ساز موسیقی را یاد بگیرند. افرادی که هرگز متعهد به یادگیری گیتار نمی شوند فکر می کنند استعداد بالایی ندارند.

وقتی از کسی می شنوید که می گوید “من گیتار را یاد گرفتم، اما استعداد آن را نداشتم و آن را ترک کردم” این افراد به دلیل کمبود استعداد این کار را ترک نکردند. آنها ترک کردند زیرا مایل نبودند مرحله سخت اولیه یادگیری گیتار را ادامه دهند. اگر واقعاً می خواهید گیتار یاد بگیرید تعهد دهید مرحله اولیه را پشت سر بگذارید.

وقتی از آن مرحله عبور کردید متوجه خواهید شد که استعداد ارثی افسانه ای بیش نیست. تمرین همان چیزی است که استعداد را ایجاد می کند.

 

آیا برای شروع کار با گیتار به تجهیزات دیگری نیاز دارم؟

آره. تجهیزات مناسب می توانند در بهبود تکنیک و لحن شما تفاوت ایجاد کنند. در حال حاضر موارد ضروری شامل موارد زیر است:

– یک بند برای تثبیت ساز شما ضروری است 

به خصوص اگر قصد دارید به صورت ایستاده بنوازید. با این حال  به عنوان یک مبتدی  راحتی باید اولویت نهایی شما باشد. انتخاب نواری با عرض حداقل 2 اینچ، با روکش اضافی (که معمولاً نئوپرن نامیده می شود) به جلوگیری از درد شانه و گردن کمک می کند. بخاطر داشته باشید که گرچه گیتارهای الکتریکی به طور معمول دارای دو پایه هستند که می توانید بند خود را به آن وصل کنید. اما گیتارهای صوتی به طور معمول این کار را نمی کنند و برای محکم نگه داشتن بند روی پایه خود باید دکمه تسمه را بخرید.

تنظیم کننده

شما قادر خواهید بود گیتار خود را بسیار سریعتر و دقیقتر با یک تیونر الکترونیکی یا لوله پیچ تنظیم کنید. تیونر رنگی را امتحان کنید که به شما امکان می دهد هر کلید را تنظیم کنید. تیونرهای کلیپ که به قسمت اصلی ساز شما متصل می شوند و از طریق لرزش سیم های شما کوک می شوند، گزینه خوبی برای مبتدیان است زیرا قابل حمل، قابل مشاهده و استفاده از آنها بسیار آسان است.

 

8
 

چگونه می توانم بیشترین استفاده را از زمان تمرین خود ببرم؟

تمرین منظم گیتار برای بهبود توانایی شما بسیار مهم است. با این حال آنچه مهم است تمرین مناسب است. وضعیت مناسب دست همیشه باید مورد توجه قرار گیرد. اگرچه احساس ناراحتی در چند ماه اول نوازندگی طبیعی است اما مراقب تنش و خم شدن غیر طبیعی انگشتان و مچ دست باشید.

به یاد داشته باشید که استراحت کنید. نواختن عالی گیتار لزوماً از ساعتها تمرین طاقت فرسا ناشی نمی شود. کیفیت به همان اندازه کمیت مهم است. یک تنفس 20 دقیقه  ایی ذهن شما را مشتاق تر می کند.

 

  ابتدا باید نواختن گیتار آکوستیک یا الکتریک را یاد بگیرم؟

بهترین گیتار برای نوازندگان مبتدی گیتاری است که متناسب با نوع موسیقی مورد نظر فرد باشد. اگر می خواهید موسیقی مخصوص گیتار الکتریک پخش کنید ، باید با گیتار الکتریک یاد بگیرید. اگر می خواهید موسیقی مخصوص گیتار آکوستیک پخش کنید، باید با گیتار آکوستیک یاد بگیرید. همه چیز به اولویت شخصی و نوع موسیقی مورد علاقه شما بستگی دارد.

گیتارهای برقی و صوتی هر دو دارای مزایای منحصر به فردی هستند. گیتارهای برقی رشته های نازک تری دارند و بنابراین برای افراد مبتدی گزینه بسیار خوبی است زیرا به قدرت دست کمتری نیاز دارند. کسانی که دست های کوچک دارند نیز ممکن است گیتارهای برقی را ترجیح دهند.

یادگیری با گیتار آکوستیک اغلب می تواند هزینه کمتری داشته باشد زیرا به تجهیزات اضافی نیاز ندارد. همچنین می تواند امکان انتقال به گیتار الکتریکی را کاهش دهد زیرا دستان نوازنده قبلاً به تارهای صوتی سنگین سازگار می شوند.

 

اولین چیزی که می توان هنگام نواختن گیتار باید یاد گرفت چیست؟

اولین چیزی که هنگام نواختن گیتار باید یاد بگیرید نحوه صحیح نگه داشتن گیتار و نواختن نت های تک است. یادگیری صحیح نواختن نت های تک شما را برای سایر مهارت هایی که ممکن است بخواهید یاد بگیرید آماده می کند. یادگیری نواختن یک نت، مهارتی است که باید قبل از یادگیری آکورد یا ریف روی آن کار کنید.

تا زمانی که نتوانید یک نت بنوازید نمی توانید آکورد بنوازید. بنابراین وقتی برای اولین بار یادگیری گیتار را شروع کردید  با ساده ترین تمرینات انگشت شروع کنید و از آنها برای تمرین نواختن نت های تک استفاده کنید. هنگامی که می توانید تک نت ها را به راحتی بنوازید  می توانید به مهارت های دیگر مانند آکورد بپردازید.

 

چه تعداد آکورد گیتار وجود دارد؟

تعداد بیشماری آکورد وجود دارد که می توانید با آنها گیتار بزنید. اگرچه این به نظر ترسناک می آید  اما بیشتر موسیقی ها فقط از طیف محدودی از آکوردهای ممکن استفاده می کنند. به عنوان یک مبتدی یادگیری پنج تا ده آکورد کافی است تا بتوانید آهنگ های بی شماری را پخش کنید. همانطور که به عنوان یک گیتاریست پیشرفت می کنید. آکوردهای بیشتری خواهید آموخت. اما در ابتدا نگران یادگیری بسیاری از آکورد نباشید. کار خود را با یادگیری برخی آکوردهای ابتدایی شروع کنید و استفاده از آنها را تمرین کنید.

 

رایج ترین دامی که مبتدیان در آن می افتند چیست؟

بسیاری از مبتدیان تصور می کنند تکنیک و توانایی یک شبه به سراغشان می آید. این غلط است که منجر به سرخوردگی می شود و گاهی اوقات، کلاً از ساز خود دست می کشید. یادگیری موسیقی یک ماراتن است نه یک دو سرعت. این یک تجربه یادگیری تدریجی است که نیاز به صبر، زمان و درک واقعی مفاهیم دارد.

 

 

guitaro.logo_

گیتارو

گیتارو مرکز تخصصی خرید انواع گیتار با ارزانترین قیمت در ایران و ارسال فوری به سراسر کشور همراه با مشاوره و راهنمای خرید جهت انتخاب بهترین گیتار

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *